Politycy KO chcą unieważnić wybór sędziów TK. Fogiel odsyła ich do zapisów konstytucji
- Zapowiadane pomysły zmian w Trybunale Konstytucyjnym rodzą reperkusje, których części nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jest to podważenie zaufania do całego systemu prawnego - powiedział w środę w Polskim Radiu 24 poseł PiS, szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel.
2023-11-15, 09:27
Poseł PiS, zapytany m.in. o zapowiadaną uchwałę Sejmu unieważniającą wybór tzw. sędziów dublerów Trybunału Konstytucyjnego, a następnie próbę unieważnienia decyzji TK, zaznaczył, że "w polskim prawie nie ma takiej procedury". - To jest jasne, mówi o tym wielu prawników - podkreślił Fogiel. Przypomniał, że wyroki TK są ostatecznie.
- Takie pomysły rodzą reperkusje, części których nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jest to podważenie zaufania do całego sytemu prawnego, słyszymy też zakusy, aby to poszło dalej - powiedział.
- Odsyłam wszystkich do tak ukochanej przez naszych konkurentów politycznych konstytucji. Tam bardzo jasno jest mowa o tym, że sędziów powołuje prezydent - podkreślił Radosław Fogiel.
- "Zarzuty wobec KRS nagle uznano za niebyłe". Fogiel o wyborach do Krajowej Rady Sądownictwa
- "Nie będziemy działać pod zbójeckie dyktando". Fogiel o wyborach wicemarszałków Sejmu i Senatu
Unieważnienie wyboru uchwałami?
Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, Borys Budka, zapytany w mediach o planowane zmiany związane z wymiarem sprawiedliwości w pierwszej kolejności wymienił zmiany w Trybunale Konstytucyjnym.
- W pierwszej kolejności trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów TK, bo jest to wykonanie orzeczenia legalnego Trybunału z 2015 roku. To oczywiste, że to może stwierdzić Sejm, bo Sejm musi naprawić grzech pierworodny popełniony w 2015 roku przez większość PiS - zaznaczył Budka.
- Minister sprawiedliwości: to TK decyduje o tym, czy ustawa jest zgodna z konstytucją, a nie Borys Budka
- Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska: opozycji nie chodzi o praworządność, tylko o zemstę
Jak dodał, "te uchwały nie wymagają publikacji". - One nie są czymś, co jest prawotwórcze, one tylko stwierdzą, że Sejm w 2015 roku naruszył konstytucję, potwierdzając wyrok TK. Bo jest wyrok legalnego TK, który stwierdził, że Sejm większością PiS w sposób nielegalny obsadził te stanowiska, a więc wybór jest nieważny - powiedział Budka.
REKLAMA
Jak informują media, tekst uchwały ma być związany ze statusem sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych przez Sejm i zaprzysiężonych przez prezydenta Andrzeja Dudę pod koniec 2015 roku; tamte nominacje wzbudziły wątpliwości ówczesnej opozycji i wielu przedstawicieli środowisk prawniczych, którzy zarzucali, że sędziowie zostali wybrani w sposób nieprawidłowy.
[ZOBACZ] Poseł Radosław Fogiel w poranku Polskiego Radia 24
PAP/st
REKLAMA