Nowa trasa kolejowa dla towarów wjeżdżających na obszar celny UE. Resort finansów chce uprościć procedury

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowej kolejowej trasy przewozu towarów wjeżdżających na obszar celny Unii Europejskiej - wynika z projektu rozporządzenia. MF wskazuje na uproszczenie formalności celnych dla stron zaangażowanych w przewozy kolejowe.

2023-11-15, 14:30

Nowa trasa kolejowa dla towarów wjeżdżających na obszar celny UE. Resort finansów chce uprościć procedury
PKP Cargo jest jednym z największych przewoźników towarowych w skali całej Unii Europejskiej.Foto: PKP Cargo/twitter

Chodzi o projekt rozporządzenia resortu finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie tras przewozu towarów wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej i wyprowadzenia towarów poza ten obszar oraz sposobu poruszania się i przemieszczania towarów po tych trasach.

Czytaj także:

Uproszczenie formalności celnych

"Projektowana zmiana dotycząca przedłużenia dotychczasowej trasy przewozu towarów na linii: Granica Państwa - Siemianówka o, przebiegający linią kolejową nr 59, odcinek Siemianówka - Miejsce Wyznaczone Chryzanów (położone w obrębie miejscowości Gruszki) spowodowana jest potrzebą wprowadzenia uproszczeń w zakresie formalności celnych dla stron zaangażowanych w przewozy kolejowe" - podano w uzasadnieniu do projektu.

Zobacz również:

O obowiązującym obecnie rozporządzeniu wyznaczone są kolejowe trasy przewozu towarów wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej prowadzące odcinkami linii kolejowych od przejść granicznych do najbliżej położonych urzędów celnych, innych miejsc wyznaczonych lub uznanych przez organy celne lub wolnych obszarów celnych - odpowiednio w miejscowościach: Braniewo; Czeremcha; Dorohusk; Hrubieszów; Korsze; Kuźnica; Małaszewicze; Medyka lub stacja kolejowa Chałupki Medyckie; Przemyśl; Siemianówka; Skandawa; Terespol; Werchrata.

Trasy przewozu towarów wprowadzanych na obszar celny Unii

Rozporządzenie to określa trasy przewozu towarów wprowadzanych na obszar celny Unii Europejskiej do właściwych urzędów celnych, innych miejsc wyznaczonych lub uznanych przez organy celne lub wolnych obszarów celnych; trasy wyprowadzenia towarów poza obszar celny Unii Europejskiej; sposób poruszania się i przemieszczania towarów po wyznaczonych trasach; przypadki i warunki, które powinny zostać spełnione, aby przewóz towarów oraz ich wprowadzenie i wyprowadzenie mogły odbywać się poza wyznaczonymi trasami.

PAP/IAR/PR24/akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej