Francuski portal: Soros i Ringier Axel Springer podzielili się polskimi mediami

2023-11-16, 23:55

Francuski portal: Soros i Ringier Axel Springer podzielili się polskimi mediami
Francuskie media: Soros i Ringier Axel Springer podzielili się polskimi mediami. Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Francuski portal Observatoire du journalisme opublikował obszerną analizę polskiego rynku medialnego. Można przeczytać w niej, że fundusz inwestycyjny George'a Sorosa Media Development Investment Fund i niemiecki koncern Ringier Axel Springer "podzieliły się" polskimi mediami.

Observatoire du journalisme podkreśla, że od 8 listopada w radzie nadzorczej grupy Wirtualna Polska Holding zasiada przedstawiciel funduszu inwestycyjnego Sorosa Media Development Investment Fund (MDIF).

"Po zdobyciu przyczółka w prasie codziennej (od 2016 r.), a następnie rozszerzeniu swoich wpływów w radiu (od 2019 r.) w Polsce, rodzina Sorosa nabyła udziały w Wirtualnej Polsce" - czytamy.

Podkreślono, że zainwestowana kwota jest "skromna" i wynosi 6 milionów złotych za 0,2 proc. udziałów, za to cel inwestorów jest "szlachetny" - "wspieranie niezależności mediów". Wskazano, że dyrektorzy WP zdecydowali się sprzedać udziały amerykańskiemu funduszowi inwestycyjnemu poniżej ich rzeczywistej wartości.

- W tym przypadku znacznie ważniejsze dla nas jako właścicieli jest jednak znalezienie partnera, który wesprze nas w obronie wolności mediów w Polsce. Pakiet kontrolny pozostaje w polskich rękach - mówi Jacek Świderski, prezes Wirtualna Polska Holding, cytowany przez Observatoire du journalisme.

REKLAMA

- Ta inwestycja pokazuje stałe zaangażowanie MDIF w ochronę niezależnych mediów na polskim rynku - powiedział z kolei Harlan Mandel, CEO Media Development Investment Fund.

Największe portale w rękach dwóch gigantów

Observatoire du journalisme wskazuje przy tym w swojej analizie, że Wirtualna Polska o miano najczęściej odwiedzanego portalu internetowego rywalizuje z Onetem, należącym do szwajcarsko-niemieckiego Ringier Axel Springer, który ma w swoim portfolio również dziennik "Fakt" i tygodnik "Newsweek".

Oba serwisy - jak czytamy - mają bardzo podobną linię redakcyjną. "Te media wspierają koalicję liberałów i lewicy, która powstaje pod przywództwem byłego premiera i byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska" - wskazano.

Zaznaczono przy tym również, że Media Development Investment Fund ma również wpływ na mniejsze portale jak o2.pl i gazeta.pl. Pierwszy z wymienionych należy do Wirtualnej Polski, a drugi do Agory, w której udziały też ma MDIF Sorosa.

REKLAMA

W zestawieniu wspomniano też o Interii, która należy do polskiej grupy telewizyjnej Polsat i - jak wskazano - jest ona mniej przeciwna konserwatystom PiS.

Observatoire du journalisme pisze też o rynku telewizyjnym w Polsce. Zauważa, że po tym, "jak telewizja publiczna wkrótce powróci pod kontrolę przyjaciół Donalda Tuska, polska scena medialna stanie się dosyć monotonna, jak przed 2015 rokiem".

W publikacji wzięto pod lupę także Gremi Media, właściciela dzienników "Rzeczpospolita" i "Parkiet", gdzie największym udziałowcem jest holenderska spółka Pluralis B.V., należąca do funduszy Sorosa, w tym MDIF.

Uderzenie w pluralizm mediów

Francuski portal podsumowuje, że na polskim rynku "zamiast niezależnych mediów mamy do czynienia z mediami współzależnymi w ramach tej samej sieci".

REKLAMA

Ponadto dodaje, że na polskim rynku media liberalne są w pozycji zdecydowanie dominującej, a konserwatywne redakcje mają dużo mniejszą siłę oddziaływania.

"Chociaż wkrótce nie będziemy już słyszeć w głównych francuskich mediach o zagrożeniach dla wolności prasy i pluralizmu mediów w Polsce, to właśnie teraz mają one najwięcej powodów do zmartwień, ponieważ najpotężniejsze i najlepiej finansowane grupy medialne w Polsce są już po stronie kolejnego rządu Donalda Tuska" - czytamy.

Zobacz także:

Observatoire du journalisme/tysol.pl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej