"Tusk nie jest moim kandydatem na premiera". Andrzej Duda o misji tworzenia rządu

2023-11-19, 22:33

"Tusk nie jest moim kandydatem na premiera". Andrzej Duda o misji tworzenia rządu
Prezydent Duda: Tusk nie jest moim kandydatem na premiera.Foto: Marek Borawski/KPRP

Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" wskazał, że "ja jestem prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera". Słowa te mogą być komentarzem do słów Donalda Tuska, który stwierdził, że "Andrzej Duda nie wygrał wyborów prezydenckich". Jak wskazał lider KO, "to Trzaskowski przecież wygrał te wybory" i dodał, że "oni" ukradli wybory.

- Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi nie przekonali mnie, że warto zrezygnować z dobrej tradycji parlamentarnej, zgodnie z którą to zwycięskie ugrupowanie jako pierwsze otrzymuje misję tworzenia rządu - wskazał w wywiadzie dla "Sieci" prezydent tłumacząc, dlaczego nie powierzył misji tworzenia rządu opozycji.

"Tegoroczne wybory wygrało PiS"

- W ramach obowiązującej konstytucji wszyscy prezydenci, także moi poprzednicy, prezydenci Kwaśniewski, Kaczyński i Komorowski, zawsze powierzali misję tworzenia rządu zwycięskiemu ugrupowaniu. Tegoroczne wybory wygrało Prawo i Sprawiedliwość - podkreślił Andrzej Duda.

Zaznaczył, że "chciał zobaczyć wspólny i jednolity program" oraz "usłyszeć jak najwięcej konkretów". - Tego zabrakło. Po drugie, w bardzo ważnych, fundamentalnych kwestiach podczas tych rozmów przedstawiciele poszczególnych obozów politycznych, deklarujących dzisiaj stworzenie koalicji, mówili zupełnie odmienne rzeczy. Choćby dotyczące kluczowych kwestii odnoszących się do suwerenności Polski - powiedział.

"Tusk nie jest moim kandydatem na premiera"

- Zapowiadałem to w trakcie kampanii wyborczej. W pierwszym kroku mówimy o wyborze prezydenckiego kandydata na premiera. Ja jestem Prezydentem, ale Donald Tusk nie jest moim kandydatem na premiera - podkreślił.

Jak zaznacza portal tvp.info, "można się tu doszukać komentarza do słów Tuska z 2020 roku i wyborów prezydenckich, gdy mówił, że w jego sercu "prezydentem RP jest Trzaskowski". - To nielegalne wybory. Dla mnie, przepraszam, to zabrzmi może zbyt osobiście, w moim sercu, prezydentem jest Rafał Trzaskowski - mówił Donald Tusk.

W sierpniu natomiast Donald Tusk w niewybredny sposób wypowiadał się o prezydencie Andrzeju Dudzie. - Niektórym się wydaje, że prezydent Duda będzie wielkim problemem dla tych, którzy wygrają i będą chcieli utworzyć rząd […] Zobaczycie, jak panu prezydentowi rura zmięknie, kiedy się okaże, że jego patron i jego partia są w opozycji, są słabi, są rozliczani - powiedział wówczas.

Czytaj także:

ZOBACZ TAKŻE: "Do tanga trzeba dwojga". Goście "Śniadania w Trójce" o relacji Duda-Hołownia

Źródło: tvp.info, sieciprawdy.pl

IAR/jb

Polecane

Wróć do strony głównej