Szef MON spotka się z sekretarzem obrony USA. "Wzajemne relacje są bardzo silne"
We wtorek rano minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak spotka się z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem. Tematem rozmów ma być współpraca polsko-amerykańska i wzajemny sojusz obu państw - wskazał Mariusz Błaszczak.
2023-11-21, 02:50
Szef MON Mariusz Błaszczak będzie rozmawiał z Lloydem Austinem we wtorek rano w obozowisku USA-Eagle w Wysokiej Głogowskiej koło Rzeszowa. Wcześniej politycy spotkają się ze stacjonującymi tu żołnierzami amerykańskimi, by podziękować im za ich służbę.
- Będę rozmawiał z Lloydem Austinem o relacjach polsko amerykańskich, które są bardzo silne - zapowiedział szef polskiego resortu obrony w poniedziałek wieczorem w TVP Info. - Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi przyniosła wiele korzyści dla Wojska Polskiego, a relacje polsko- amerykańskie są bardzo silne - przypomniał polityk.
Korzyści dla Polski
Mariusz Błaszczak wskazał, że w czasie kadencji Lloyda Austina został zrealizowany kontrakt w sprawie wyposażenia Wojska Polskiego w czołgi Abrams, które są już dostępne, a także na wyrzutnie rakietowe Himars o zasięgu do 300 kilometrów.
- Dzięki naszej współpracy już w przyszłości na wyposażenie Wojska Polskiego trafią śmigłowce bojowe Apache. Po 18 latach przerwy do Wojska Polskiego powróciła artyleria rakietowa. Jest to możliwe dzięki współpracy ze Stanami Zjednoczonymi - mówił szef MON.
REKLAMA
"Dzięki naszej współpracy już w przyszłości na wyposażenie Wojska Polskiego trafią śmigłowce bojowe Apache. Tworzymy silne Wojsko Polskie tak, żeby odstraszyć agresora" - oświadczył Mariusz Błaszczak cytowany przez MON na X.
Symboliczne miejsce spotkania
"Polska była i pozostaje kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych. Dowodem na to jest obecność wojsk amerykańskich w Polsce i wielopłaszczyznowa kooperacja obu krajów" - czytamy w komunikacie zapowiadającym spotkanie.
Lotnisko w Rzeszowie jest miejscem symbolicznym ze względu na współpracę żołnierzy polskich i amerykańskich oraz strategicznie ważnym z punktu widzenia udzielania pomocy walczącej z rosyjską inwazją Ukrainie, tą drogą bowiem wysyłana jest znaczna część wsparcia, pochodzącego między innymi właśnie z Polski i Stanów Zjednoczonych - zaznaczono.
Trwałe wsparcie USA dla Ukrainy
REKLAMA
Amerykański sekretarz obrony spotkał się poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Po rozmowie Lloyd Austin napisał na portalu X, że zapewnił o trwałym wsparciu Stanów Zjednoczonych dla Ukraińców.
Rozmowa szefa Pentagonu z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim dotyczyła pilnych potrzeb ukraińskiej armii, walczącej z Rosjanami, ale też zapotrzebowania na dostawy w dłuższym okresie. Lloyd Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone wraz z partnerami i sojusznikami będą wspierać walczącą armię ukraińską.
Posłuchaj
Kwestie bezpieczeństwa zdominowały rozmowy prezydentów Polski i Finlandii. Sauli Niinistö składa w Warszawie oficjalną wizytę, w poniedziałek został przyjęty przez prezydenta Andrzeja Dudę. Prezydenci na konferencji prasowej mówili między innymi o ataku hybrydowym ze strony Rosji i wojnie na Ukrainie - relacja Sylwii Białek (IAR) 0:58
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Polska bez potencjału, by mieć 300-tys. wojsko? Szef MON reaguje. "Te opowieści można włożyć między bajki"
- Błaszczak odpowiada Siemoniakowi: wycofanie wojska z granicy będzie dla Łukaszenki i Putina sygnałem do kolejnego kroku
- Wzmacniamy Marynarkę Wojenną. Błaszczak: okręt rozpoznania radioelektronicznego już w budowie
[ZOBACZ TAKŻE] Rzecznik rządu Piotr Müller gościem Polskiego Radia:
PAP, IAR/ mbl
REKLAMA
REKLAMA