Pierwsze posiedzenie Sejmu. Posłowie wybrali członków Trybunału Stanu

2023-11-21, 16:30

Pierwsze posiedzenie Sejmu. Posłowie wybrali członków Trybunału Stanu
Sejm wybrał członków Trybunału Stanu. Foto: PAP/Piotr Nowak

We wtorek wznowiono (przerwane w ubiegłym tygodniu) obrady pierwszego posiedzenia Sejmu X kadencji. Posłowie powołali 16 członków Trybunału Stanu oraz dwóch zastępców przewodniczącego tej instytucji.

Członkami Trybunału Stanu zostali: Jacek Dubois, Piotr Andrzejewski, Marek Czeszkiewicz, Jan Majchrowski, Adrian Salus, Piotr Sak, Marcin Wawrzyniak, Maciej Zaborowski, Sabina Grabowska, Adam Koczyk, Marek Mikołajczyk, Przemysław Rosati, Piotr Zientarski, Marek Małecki, Józef Zych, Marcin Radwan-Röhrenschef, Kamila Ferenc i Maciej Miłosz.

Sędziego Trybunału Stanu wybiera Sejm bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. W łącznym głosowaniu za wszystkimi kandydaturami opowiedziało się 431 posłów, przeciw był jeden, z kolei czterech wstrzymało się od głosu. Większość bezwzględna wynosiła 219 głosów.

Andrzejewski i Dubois zastępcami przewodniczącego TS

Zastępcami przewodniczącego Trybunału Stanu zostali z kolei Jacek Dubois oraz Piotr Andrzejewski.

Kandydaturę Andrzejewskiego, członka TS w latach 2015-19, a od 2019 r. zastępcy przewodniczącego TS, wieloletniego senatora, działacza opozycji w PRL, który jako adwokat bronił oskarżonych w procesach stanu wojennego, zgłosili posłowie klubu parlamentarnego PiS.

Dubois specjalizuje się w prawie karnym i sprawach z zakresu ochrony dóbr osobistych. W 2011 r. został wybrany po raz pierwszy do Trybunału Stanu. W 2012 został zastępcą przewodniczącego TS, następnie w latach 2015 i 2019 ponownie wybrano go na członka Trybunału. Został zgłoszony przez posłów klubu KO.

Zgodnie z konstytucją, Trybunał Stanu składa się z przewodniczącego, dwóch zastępców przewodniczącego i 16 członków wybieranych przez Sejm spoza grona posłów i senatorów na czas kadencji Sejmu. Przewodniczącym Trybunału jest I prezes Sądu Najwyższego.

Czytaj także:

IAR, PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej