Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Joe Biden: istnieje realna szansa, że zostanie przedłużone

2023-11-24, 23:00

Zawieszenie broni w Strefie Gazy. Joe Biden: istnieje realna szansa, że zostanie przedłużone
Joe Biden: dzisiejsze uwolnienie zakładników to początek. Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Forum & Muhammad Aamir Sumsumm / Shutterstock

Amerykański prezydent Joe Biden wyraził zadowolenie z uwolnienia przez Hamas części zakładników przetrzymywanych w Strefie Gazy, co jest efektem porozumienia z Izraelem. Podkreślił, że jest to początek dłuższego procesu. Joe Biden przyznał, że nie wie, kiedy na wolność wyjdą obywatele amerykańscy. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.

Prezydent USA powiedział, że Amerykanie mają kolejny powód do wdzięczności w Święto Dziękczynienia po dzisiejszym uwolnieniu 24 zakładników przez Hamas. - Dziś możemy być również wdzięczni za to, że rodziny łączą się z bliskimi, którzy byli przetrzymywani jako zakładnicy przez prawie 50 dni - powiedział Joe Biden podczas wystąpienia w Nantucket w stanie Massachusetts, gdzie spędza długi weekend z okazji Święta Dziękczynienia.

Podkreślił, że porozumienie w sprawie zakładników jest wynikiem "szeroko zakrojonej dyplomacji USA, w tym jego osobistego zaangażowania.

"Istnieją realne szanse na przedłużenie rozejmu"

Prezydent USA podziękował przywódcom Izraela, Kataru i Egiptu i wyraził przekonanie, że dzisiejsze zwolnienie zakładników "to dopiero początek" i że na razie wszystko idzie dobrze.

Zapytany, czy uważa, że rozejm może zostać przedłużony, co pozwoliłoby na uwolnienie dodatkowych zakładników, Joe Biden powiedział, że szanse na to są realne.


Posłuchaj

Joe Biden: dzisiejsze uwolnienie zakładników to początek. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR) 0:55
+
Dodaj do playlisty

 

Czytaj także:

***

IAR/Marek Wałkuski/łl

Polecane

Wróć do strony głównej