Izrael uwolnił 39 Palestyńczyków. To realizacja umowy z Hamasem

2023-11-26, 00:13

Izrael uwolnił 39 Palestyńczyków. To realizacja umowy z Hamasem
Izrael uwolnił 39 palestyńskich kobiet i nastolatków, przetrzymywanych w więzieniu [Zdjęcie ilustracyjne]. Foto: PAP/EPA/MOHAMMED SABER

Izrael uwolnił 39 palestyńskich kobiet i nastolatków, przetrzymywanych w więzieniu. To w ramach umowy z Hamasem, który uwolnił wcześniej 17 osób, w tym 13 Izraelczyków i 4 obywateli Tajlandii, przetrzymywanych w Strefie Gazy.

W relacjach telewizyjnych widać byłych więźniów, witanych we Wschodniej Jerozolimie. Wśród zwolnionych Palestyńczyków jest m.in. Israa Jabis, skazana na 11 lat więzienia za wysadzenie butli z gazem w swoim samochodzie, w wyniku czego ranny został izraelski policjant.

Uwolnienie zakładników

Wcześniej Hamas uwolnił kolejną grupę przetrzymywanych w Gazie zakładników. 17 osób, w tym 13 Izraelczyków, wjechało właśnie na teren Izraela. Poinformowała o tym izraelska armia.

Uwolnienie 17 osób to część porozumienia pokojowego Izraela z Hamasem. Na podstawie dokumentu Hamas codziennie do poniedziałku wypuszcza na wolność kilkanaście kobiet i dzieci. W ostatnich minutach konwój Czerwonego Krzyża przywiózł 13 obywateli Izraela oraz cztery osoby z zagranicznymi paszportami.

Operacja została opóźniona o kilka godzin, bo Hamas wstrzymał planowane na popołudnie wypuszczenie grupy zakładników. Bojownicy twierdzili, że Izrael nie pozwolił wjechać do Gazy ciężarówkom z pomocą humanitarną i tym samym złamał porozumienie. Izrael zaprzeczał, a ostatecznie spór udało się zażegnać dzięki mediacji Kataru i prawdopodobnie prezydenta USA Joe Bidena.

Od wczoraj Hamas uwolnił w sumie 41 osób spośród około 240 zakładników. Izrael ma teraz z kolei wypuścić grupę palestyńskich kobiet i nastolatków, przetrzymywanych w więzieniu za przestępstwa kryminalne. 

Czytaj także:

***

dz/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej