Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. "Jest Królem, przed którym powinniśmy otworzyć nasze serca"
W siódmą rocznicę ogłoszenia Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana obchodzimy uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Główne uroczystości odbędą się pod hasłem "Polska królestwem Jezusa Chrystusa".
2023-11-26, 11:00
- Jezus jest Królem, przed którym powinniśmy otworzyć nasze serca, jak prosił święty Jan Paweł II - przypomniał biskup Jan Sobiło.
- Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata, Króla naszych serc, nawet Króla kosmosu, niech napełnia wszystkich w naszej Ojczyźnie, rodaków w Polsce i na całym świecie, taką mocą wiary, nadziei i miłości, która pozwoli nam przetrwać czas chaosu we wszystkich sferach życia: duchowego, ekonomicznego i politycznego. Niech Jezus zakróluje, jak prosił święty Jan Paweł II na początku swojego pontyfikatu - przypomniał duchowny.
"Chrystus jest Królem pokoju"
W centrum uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata jest Jezus Chrystus, który w Ewangelii ukazuje, że Królestwo Boże "nie jest z tego świata", a tronem, z którego króluje, jest krzyż. - Chrystus jest Królem pokoju - dodał duchowny.
On Jedyny potrafi dać pokój naszym sercom i pokój całemu światu. - Jezus Chrystus, kiedy zostanie przyjęty na Świętej Ziemi przez wszystkich ludzi, to Ziemia Święta - Palestyna, będzie napełniona wreszcie pokojem. A tak jak nie ma miejsca dla Jezusa w Izraelu, Palestynie, to tak i nie ma pokoju do tej pory - i nie będzie - podkreślił biskup Sobiło. Dodał, że "same starania dyplomatyczne i cała solidarność ludzka, jeśli nie jest oparta na Jezusie Chrystusie - nie da nam prawdziwego pokoju".
REKLAMA
Gwardian Niepokalanowa ojciec Mariusz Słowik powiedział, że Jezus jest Królem, który chce być z nami, w naszych sercach. - Gdy mówimy o Jezusie Chrystusie jako Królu, to w sensie poddania się Jego woli i budowania z Nim, Jego Królestwa. A jest to Królestwo: miłości, dobra, pokoju i przebaczenia - przypomniał gwardian Niepokalanowa.
Dodał, że "Pan Jezus chce kierować sercami od wewnątrz - przez serce chce budować Królestwo". - I o to chodzi w tej uroczystości, by się Jezusowi oddać, żeby wykazać Mu posłuszeństwo, zapraszać Go do siebie - by z Nim budować Królestwo - podkreślił ojciec Mariusz Słowik.
Orszak Jezusa Chrystusa Króla
W Archikatedrze Warszawskiej o 12.30 biskup Michał Janocha celebrować będzie Mszę świętą z odnowieniem Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego. Po niej z Archikatedry do Bazyliki świętego Krzyża wyruszy Orszak Jezusa Chrystusa Króla.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata ustanowił dla Kościoła papież Pius XI encykliką "Quas primas" z 11 grudnia 1925 roku, wydaną na zakończenie roku jubileuszowego 1600-lecia soboru nicejskiego. Papież nakazał wtedy, aby w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata we wszystkich kościołach przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odmawiać litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa i akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najświętszemu Sercu.
REKLAMA
Uroczystość ustanowił na niedzielę przed Wszystkimi Świętymi. Tak też obchodzą ją środowiska tradycyjne. Obecnie uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata wieńczy rok liturgiczny - tydzień później pierwszą niedzielą adwentu rozpoczyna się nowy rok liturgiczny.
- "Weselcie się nadzieją". Znamy hasło i termin 38. Światowych Dni Młodzieży w Polsce
- Uczestniczka ŚDM twierdzi, że w Fatimie nagle odzyskała wzrok. "Wszystko zobaczyłam wyraźnie, perfekcyjnie"
IAR/nt
REKLAMA