Premier Niemieckiego landu chciała kupić szczepionki od Rosji. Pomagał jej szef spółki Nord Stream 2

W czasie pandemii koronawirusa premier niemieckiego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie Manuela Schwesig chciała zakupić rosyjską szczepionkę Sputnik V dla potrzeb swojego kraju związkowego. Kontaktowała się w tej sprawie w 2021 roku z człowiekiem z bliskiego kręgu Putina, Matthiasem Warnigiem, który zarządzał wówczas spółką Nord Stream 2 - informuje tygodnik "Spiegel".

2023-11-27, 02:52

Premier Niemieckiego landu chciała kupić szczepionki od Rosji. Pomagał jej szef spółki Nord Stream 2
„Spiegel”: premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego chciała kupić rosyjskie szczepionki dla swojego landu. Foto: Shutterstock/photocosmos1

"Po ataku na Ukrainę Schwesig bagatelizowała swoje kontakty z Warnigiem, bliskim przyjacielem Putina. Nie ma żadnych pisemnych dokumentów, potwierdzających kilka spotkań polityk SPD (Socjaldemokratyczna Partia Niemiec) z byłym szpiegiem Stasi" - podkreśla "Spiegel".

W kwietniu 2021 roku Schwesig zwróciła się do Warniga o pomoc przy zakupie rosyjskiej szczepionki przeciwko Covid-19 Sputnik V . Rząd landu zdecydował się na zakup miliona dawek rosyjskiego preparatu, z czego później zrezygnował - preparat nie zyskał akceptacji Unii Europejskiej, a do Niemiec trafiła wystarczająca ilość zachodnich szczepionki.

Nord Stream 2

Zarządzana przez Warniga spółka Nord Stream 2 zajmowała się budową bałtyckiego gazociągu - gaz miał trafiać za jego pośrednictwem z Rosji do Lubmina koło Greifswaldu. Ukończony obiekt nigdy nie został oddany do użytku ze względu na rosyjski atak na Ukrainę.

Aby obejść amerykańskie sankcje, nałożone na tę inwestycję, kierowany przez Schwesig rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego wspólnie z parlamentem landu założyły w 2021 roku budzącą wiele kontrowersji Fundację Klimatu i Ochrony Środowiska.

REKLAMA

"Fundacja powstała dzięki ścisłej współpracy rządu Schwesig z władzami Nord Stream 2 AG. Od objęcia urzędu premiera, Schwesig kilkukrotnie spotykała się z Warnigiem. Firma Warniga, będąca spółką zależną rosyjskiego Gazpromu, przekazała fundacji 20 mln euro na ochronę środowiska" - przypomina "Spiegel".

Gerhard Schroeder

Przez wiele lat dla rosyjskich spółek energetycznych pracował także były socjaldemokratyczny kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder. Po wybuchu wojny w Ukrainie zarzucano mu, podobnie jak Schwesig, lobbowanie na rzecz Rosji m.in. w sprawie budowy Nord Stream 2. Przez lata Schroeder pozostawał członkiem zarządów rosyjskich korporacji, w tym powiązanego z Gazpromem Nord Stream AG.

Schwesig od 1 listopada sprawuje funkcję przewodniczącej niemieckiej Rady Federalnej (Bundesratu). Jest to druga, obok Bundestagu, izba parlamentu, w której zasiadają przedstawiciele krajów związkowych. Przewodnictwo Rady Federalnej zostało przeniesione na najbliższą kadencję z Hamburga do Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Przewodniczący wybierany jest na okres jednego roku spośród premierów rządów poszczególnych landów.

Schwesig po wyborach parlamentarnych w Polsce wyraziła nadzieję "na ponowne zacieśnienie kontaktów". - Dla nas, w Meklemburgii-Pomorzu Przednim, szczególnie ważne są dobre stosunki z naszym bezpośrednim sąsiadem, Polską - powiedziała w komentarzu dla dpa.

REKLAMA

Czytaj także:

dz/PAP, IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej