Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Cieszyński: to absolutnie nowe otwarcie

2023-11-27, 20:00

Zaprzysiężenie rządu Mateusza Morawieckiego. Cieszyński: to absolutnie nowe otwarcie
Janusz Cieszyński: ten rząd to absolutnie nowe otwarcie. Foto: PAP / Paweł Supernak

- Jesteśmy w takiej sytuacji politycznej, w której musimy zaproponować coś nowego. Dlatego zaprzysiężony dziś rząd to absolutnie nowe otwarcie  - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PiS Janusz Cieszyński.

W poniedziałek w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego prezydent Andrzej Duda dokonał zaprzysiężenia rządu Mateusza Morawieckiego.

Kilka stanowisk - w porównaniu z poprzednim rządem - zostanie utrzymanych. Na czele Ministerstwa Obrony Narodowej pozostanie Mariusz Błaszczak. Marlena Maląg będzie natomiast szefową Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Resortem rodziny i polityki społecznej pokieruje natomiast działaczka społeczna Dorota Bojemska.

- Jesteśmy w takiej sytuacji politycznej, w której musimy zaproponować coś nowego - powiedział Janusz Cieszyński.

- Trudno byłoby się spodziewać - gdybyśmy próbowali działać takimi samymi metodami - w tej trudnej dla nas arytmetycznie sytuacji, że udałoby się zbudować większość niezbędną do tego, aby powołać ten rząd - dodał polityk.

"Nowe otwarcie"

Jak zaznaczył, "sam premier mówi jasno, że pomimo tego, iż otrzymał tę misję od pana prezydenta Andrzeja Dudy, to będzie trudno uzyskać większość dla tego rządu". - Gdybyśmy zaproponowali rząd taki sam, jaki był do tej pory, to nasze szanse należałoby uznać za jeszcze niższe - stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- To musiało być cos nowego. Dlatego jest absolutnie nowe otwarcie - podsumował Janusz Cieszyński. 

Szymon Szynkowski vel Sęk, który odpowiadał dotąd za resort ds. Unii Europejskiej, stanie na czele Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Szefem MSWiA zostanie natomiast Paweł Szefernaker, który był dotąd wiceministrem.

Szefową Ministerstwa Aktywów Państwowych zostanie Marzena Małek, która od 2022 r. była dyrektor generalną w MAP. Ministrem Edukacji i Nauki zostanie Krzysztof Szczucki, który w latach 2020-2023 był prezesem Rządowego Centrum Legislacyjnego. Resortem finansów pokieruje Andrzej Kosztowniak, który był przewodniczącym Komisji Finansów Publicznych w poprzedniej kadencji Sejmu, a Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w latach 2019-2020 już stała na czele resortu.

Szefem resortu infrastruktury będzie Alvin Gajadhur, który od 2017 r. pełnił funkcję Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Dotychczasowa pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska stanie na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Szefową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostanie Dominika Chorosińska, posłanka i aktorka, która zasiadała w komisji kultury i środków przekazu.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Janusz Cieszyński o powołaniu nowego rządu (Stan rzeczy) 22:35
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Stan rzeczy"
Prowadzi: Michał Wróblewski
Gość: Janusz Cieszyński (PiS)
Data emisji: 27.11.2023
Godzina emisji: 19.06

PR24

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: