Joanna Lichocka: żaden rząd nie może ręcznie sterować mediami publicznymi

2023-11-28, 11:00

Joanna Lichocka: żaden rząd nie może ręcznie sterować mediami publicznymi
Pan minister Piotr Gliński wystąpił z bardzo dobrą propozycją zabezpieczenia mediów publicznych przed barbarzyńskimi i nieprawnymi działaniami - oceniła Joanna Lichocka. Foto: Magdalena Piejko

- Żaden rząd nie może bezpośrednio i ręcznie sterować mediami publicznymi. Tak było od 30 lat, przynajmniej ustawowo, i tak jest w tej chwili. Dlatego każda próba zamachu na media publiczne musi być blokowana - podkreśliła poseł PiS Joanna Lichocka.

Posłanka PiS skomentowała w TVP Info zgodę Rady Mediów Narodowych na dokonanie zmian w statutach TVP, Polskiego Radia i PAP, zgodnie z którymi w razie likwidacji tych spółek likwidatorami mają być wszyscy członkowie zarządów oraz kierownik komórki organizacyjnej spółki zajmującej się obsługą prawną. Wniosek w tej sprawie skierował do Rady 23 listopada minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

- Pan minister Piotr Gliński wystąpił z bardzo dobrą propozycją zabezpieczenia mediów publicznych przed barbarzyńskimi i nieprawnymi działaniami. Te zapisy są wzmocnieniem zapisów, które już istnieją w ustawie o radiofonii i telewizji, że rząd żaden rząd nie może postawić w stan likwidacji ani TVP i ani Polskiego Radia i zarządzać tymi mediami - oceniła Lichocka.

Niezależność mediów publicznych

Zdaniem posłanki PiS "na tym polega w ogóle istota niezależności mediów publicznych od rządu, od bezpośredniej władzy rządowej".

- To od 1989 r. zostało postanowione i żaden rząd nie może bezpośrednio i ręcznie sterować mediami publicznymi. Tak było od 30 lat, przynajmniej ustawowo, i tak jest w tej chwili. Dlatego każda próba zamachu na media publiczne musi być blokowana. My po prostu pod wpływem tych zapowiedzi zupełnie niedemokratycznych i wbrew polskiemu prawu, również wbrew polskiej konstytucji, zabezpieczamy interes mediów publicznych - podsumowała.

W razie otwarcia likwidacji

W uchwale Rady Mediów Narodowych w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zmian w statutach jednostek publicznej radiofonii i telewizji oraz Polskiej Agencji Prasowej zapisano, że Rada Mediów Narodowych: wyraża zgodę na dokonanie zmian w Statucie Spółki »Telewizja Polska« Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie poprzez dodanie w § 13 Statutu ust. 8 w brzmieniu: »W razie otwarcia likwidacji likwidatorami są wszyscy członkowie Zarządu oraz kierownik komórki organizacyjnej Spółki zajmującej się obsługą prawną. W okresie likwidacji do składania oświadczeń w imieniu Spółki wymagane jest współdziałanie dwóch likwidatorów, w tym jednego będącego członkiem ostatniego Zarządu«".

RMN wyraziła także zgodę na dokonanie takich samych zmian w statucie Polskiego Radia, statutach spółek radiofonii regionalnej oraz Polskiej Agencji Prasowej. W uchwale napisano, że "wchodzi w życie z dniem podjęcia".

Czytaj także:

"Groźby a wykonanie to są dwie różne rzeczy". Grażyna Ignaczak-Bandych o likwidacji mediów publicznych

PAP/IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej

Najnowsze: