Medal "Pro Patria" dla dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odznaczył pięcioro dziennikarzy Informacyjnej Agencji Radiowej Polskiego Radia medalami Pro Patria. To odznaczenie przyznawane przez Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych "za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej".
2023-11-29, 14:00
Pięcioro odznaczonych dziennikarzy to Witold Banach, Karol Darmoros, Małgorzata Jędrzejczyk, Małgorzata Wosiek i Tomasz Zielenkiewicz.
Odznaczenia, którymi wyróżniane są osoby i instytucje za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Dziennikarze IAR znaleźli się w gronie 21 osób, które w tym roku otrzymały medale "Pro Patria". Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że największą grupę wśród uhonorowanych stanowią właśnie dziennikarze Polskiego Radia:
- Polskie Radio i Informacyjna Agencja Radiowa zajmują szczególne miejsce w relacjonowaniu wszystkich przedsięwzięć i uroczystości organizowanych dla upamiętnienia naszej przeszłości. Też ogromny szacunek i ukłon w stronę dziennikarzy, którzy archiwizują dla Polskiego Radia relacje, ale też przesłania bohaterów naszej wolności - wskazał Jan Józef Kasprzyk.
REKLAMA
Posłuchaj
Witold Banach powiedział, że od 20 lat spotyka tych, dla których wolność i niepodległość Polski była najważniejsza:
- Największą nagrodą dla mnie było możliwość spojrzenia im w oczy. Wysłuchanie ich opowieści, ich historii, ich walki o niepodległość. Ten dzisiejszy medal to ukoronowanie tych 20 lat, zamknięcie w takiej klamrze, ponieważ ich już dzisiaj nie ma, został ich tylko głos i wspomnienia, które towarzyszą mi, a ten medal te wspomnienia odświeża - powiedział dziennikarz.
REKLAMA
Posłuchaj
Karol Darmoros wskazał, że tematyka historyczna jest istotną częścią misji Polskiego Radia:
- Czasami wydawałoby się, że nie zajmujemy się tematami z pierwszych stron gazet, ale przez to, że tematyka historyczna jest bardzo szeroko obecna w Polskim Radiu podkreśla, że to, co robimy, ma sens, że przytaczamy często mniej znane elementy naszej historii i dzięki temu też poszerzamy wiedzę naszych słuchaczy - wyjaśnił.
REKLAMA
Posłuchaj
Małgorzata Jędrzejczyk powiedziała, że rozmowy z bohaterami walki o niepodległą Polskę były dla niej bardzo pouczające:
- Stawianie się trochę w ich rzędzie jest dla mnie wielkim zaskoczeniem i na pewno trudno się w jakichkolwiek sposób przyrównywać do tych wielkich osób, które naprawdę się zasłużyły Polsce, ale myślę, że są dla mnie takim przykładem wzorem tego, by być wiernym temu, co robię - powiedziała dziennikarka.
REKLAMA
Posłuchaj
Małgorzata Wosiek powiedziała, że medal "Pro Patria" to wyjątkowe wyróżnienie:
- Dzięki tej nagrodzie mam wrażenie, że to, co robimy historia naszego kraju, wszystko całe serce, które wkładamy w wypowiedzi i w pamięć o osobach, o których opowiadamy ma sens - wskazała.
REKLAMA
Posłuchaj
Jak powiedział Tomasz Zielenkiewicz, liczne wywiady z żołnierzami-weteranami, były dla niego ważną lekcją:
- Każda taka reporterska praca na miejscu to jest jak przeczytanie książki. Mogę powiedzieć, ja pamiętam niemal każdy wywiad. Potem państwo słyszą bardzo skróconą wersję na antenie. No to jest nasza reporterska praca. Ja ją uwielbiam, lubię to robić. Tematyka historyczna jest bezcenna, wszystko potem co nagrywamy, trafia do Archiwum Polskiego Radia - powiedział Tomasz Zielenkiewicz.
REKLAMA
Posłuchaj
Medal "Pro Patria" został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku i zastąpił Medal "Pro Memoria".
IAR/bm
REKLAMA