Komisja ds. wpływów rosyjskich wskazała, kto powinien zniknąć z życia publicznego w Polsce [POBIERZ RAPORT]
Były premier Donald Tusk oraz byli ministrowie Jacek Cichocki, Bogdan Klich, Tomasz Siemoniak i Bartłomiej Sienkiewicz powinni zniknąć z instytucji publicznych - wynika z treści cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022. Wśród wymienionych są też generałowie. W odniesieniu do byłych szefów SKW gen. Janusza Noska i gen. Piotra Pytla oraz zastępcy szefa SKW płk. Krzysztofa Duszy Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań.
2023-11-30, 12:00
Sejm odwołał w środę wieczorem w głosowaniu ośmiu członków Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski w latach 2007-2022: Sławomira Cenckiewicza, Andrzeja Zybertowicza, Przemysława Żurawskiego vel Grajewskiego, Łukasza Cięgoturę, Marka Szymaniaka, Arkadiusza Puławskiego, Andrzeja Kowalskiego i Michała Wojnowskiego.
Wskazano pięć osób
W odniesieniu do byłego premiera Donalda Tuska oraz ministrów Jacka Cichockiego, Bogdana Klicha, Tomasza Siemoniaka i Bartłomieja Sienkiewicza Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji publicznych związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo państwa.
Według komisji wyżej wymienieni, będąc odpowiedzialni za nadzór nad funkcjonowaniem służb specjalnych RP w zakresie powierzonych im ustawowo zadań, w tym dotyczących działalności SKW, nie dochowali należytej staranności i poprzez swoje zaniechania umożliwili rozwój intensywnych kontaktów SKW z tajną służbą państwa nieprzyjaznego.
REKLAMA
"Odbywało się to bez zachowania należytego reżimu kontrwywiadowczego, co doprowadziło do trudnych do oszacowania strat dla bezpieczeństwa RP. Zeznania złożone przez ww. jako świadków w postępowaniu karnym prowadzonym przez prokuraturę, pokazują z ich strony brak wiedzy, świadomości i refleksji co do wagi zadań związanych z pełnieniem przez nich funkcji nadzorczych wobec SKW".
Czytaj więcej na tvp.info: „Reset”. Rząd Tuska zdradził NATO współpracując z Rosją [CAŁY ODCINEK]
Nazwiska wysokich wojskowych
Pierwszy z nich to wątek "afgański". Jego podstawową tezą dezinformacyjną jest to, iż zawarte 11 września 2013 r. "Porozumienie" między SKW a FSB miało przede wszystkim na celu zabezpieczenie działań związanych z wycofywaniem żołnierzy i sprzętu Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie z tego bliskowschodniego państwa.
REKLAMA
Drugi wątek - "kontrwywiadowczy" - znalazł wyraz w twierdzeniu, że nawiązanie kontaktów i współpraca SKW z FSB były uzasadnione m.in. tym, iż w odróżnieniu od rosyjskiej służby wywiadu wojskowego (Główny Zarząd Wywiadowczy Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej - GRU) oraz cywilnego (Służba Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej) FSB jest służbą rzekomo prowadzącą wyłącznie działalność kontrwywiadowczą, a więc skierowaną tylko przeciwko zagrożeniom występującym na terytorium Rosji ze strony obcych podmiotów.
Ostatni - trzeci - wątek prorosyjskości i "agenturalności" władz RP w latach 2015-2023 - jest obecny w licznych wypowiedziach, chętnie przez część mediów powielanych, iż zarówno rządy tzw. Dobrej Zmiany, jak i wybrani przedstawiciele kierownictwa państwa w ww. okresie aktywnie sprzyjali interesom Kremla.
Rekomendacja komisji ws. wojskowych
W odniesieniu do byłych szefów SKW gen. Janusza Noska i gen. Piotra Pytla oraz zastępcy szefa SKW płk. Krzysztofa Duszy Komisja rekomenduje niepowierzanie im zadań, stanowisk i funkcji związanych z odpowiedzialnością za bezpieczeństwo RP.
REKLAMA
Jak uzasadnia rekomendacje Komisja, wyżej wymienieni, będąc wieloletnimi funkcjonariuszami służb specjalnych RP, wbrew należytym standardom ostrożności kontrwywiadowczej oraz łamiąc pragmatykę służb (m.in. w zakresie dokumentowania spotkań z przedstawicielami obcych służb), zaangażowali się w liczne kontakty z przedstawicielami FSB, nie informując przy tym krajowej władzy bezpieczeństwa (ABW) i przedstawiając niepełny obraz wyżej opisanych kontaktów z FSB swoim politycznym przełożonym.
Po przedostaniu się do mediów informacji o wyżej opisanych kontaktach gen. J. Nosek i gen. P. Pytel zaangażowali się w działania dezinformacyjne: w latach 2012-2014 wprowadzające opinię publiczną w błąd co do charakteru budzących wątpliwości działań w zakresie kontaktów z FSB, a w latach 2015-2022 rysujące nieprawdziwy i wysoce szkodliwy wizerunek RP.
Rekomendacje dla przyszłych władz w państwie
Komisja rekomenduje w raporcie przeprowadzenie dogłębnego przeglądu systemu zadań i nadzoru służb specjalnych i wypracowanie nowych przepisów prawnych i procedur, które zapobiegną powtórzeniu się nieprawidłowości.
Państwo polskie powinno dysponować stałym, osadzonym instytucjonalnie organem, którego zadaniem jest monitorowanie wrogich wpływów na działalność kluczowych ogniw państwa polskiego i informowanie opinii publicznej o zagrożeniach, które z tego wynikają. Komisja rekomenduje kontynuację podjętych przez nią prac i poszerzenie zakresu czasowego poza ramy wskazane w ustawie z dnia 14 kwietnia 2023 r.
REKLAMA
RAPORT KOMISJI MOŻNA POBRAĆ POD TYM LINKIEM.
- Sejm odwołał członków komisji ds. badania rosyjskich wpływów. Głosowanie poprzedziła burzliwa dyskusja
- "Chciałbym, aby trwała nawet w innym składzie". Cenckiewicz o komisji ds. rosyjskich wpływów
- Stanowisko PiS ws. komisji śledczych. Fogiel: możemy negocjować, gdy będziemy mieć po czterech członków
mn
REKLAMA