Wiceminister finansów: na koniec listopada na rachunkach budżetowych jest ok. 114 mld zł

2023-11-30, 15:41

Wiceminister finansów: na koniec listopada na rachunkach budżetowych jest ok. 114 mld zł
Stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynosi ok. 7 proc.Foto: Forum/Andrzej Hulimka

Szacujemy, że stan środków na rachunkach budżetowych wynosi ok. 114 mld zł - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza. Dodał, że stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto wynosi ok. 7 proc.

"Szacujemy, że stan środków na rachunkach budżetowych wynosi ok. 114 mld zł. Stopień prefinansowania przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych brutto, wynikający z przedterminowych odkupów obligacji przeprowadzonych na przetargach zamiany, wynosi ok. 7 proc." - wskazał wiceminister finansów w czwartkowej informacji.

Dodał, że w grudniu planowany jest jeden przetarg sprzedaży obligacji; przetargi sprzedaży bonów skarbowych nie są planowane.

"W październiku zadłużenie w obligacjach skarbowych na rynku krajowym wzrosło o 7,8 mld zł. Zaangażowanie krajowych inwestorów pozabankowych wzrosło o 8,7 mld zł, a inwestorów zagranicznych o 0,4 mld zł, podczas gdy zadłużenie wobec banków krajowych zmniejszyło się o 1,4 mld zł" - dodał wiceminister Skuza.

Budżet państwa

Niedawno Ministerstwo Finansów opublikowało szacunkowe dane z wykonania budżetu państwa w okresie styczeń - październik 2023 r. w stosunku do ustawy budżetowej na 2023 r. (po nowelizacji).

Zgodnie z informacją opublikowaną na stronie internetowej, w okresie styczeń - październik 2023 r. dochody budżetu państwa wyniosły 475,4 mld zł i były wyższe o 49,5 mld zł (tj. 11,6 proc.) w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Z komunikatu MF wynikało także, że "dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 419,2 mld zł i były wyższe w stosunku do okresu styczeń - październik 2022 r. o ok. 26,3 mld zł (tj. 6,7 proc.).

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

Wróć do strony głównej