"Lobbystyczny projekt napisany przez jakichś przedsiębiorców". Ozdoba o aferze wiatrakowej

- Jestem niezadowolony, że ta kadencja Sejmu rozpoczyna się od lobbystycznego projektu. Napisali go jacyś przedsiębiorcy i to należy absolutnie wyjaśnić - podkreślił w RMF FM minister w KPRM Jacek Ozdoba, odnosząc się do projektu nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii.

2023-11-30, 19:12

"Lobbystyczny projekt napisany przez jakichś przedsiębiorców". Ozdoba o aferze wiatrakowej
Poseł Suwerennej Polski Jacek Ozdoba o ustawie wiatrakowej: lobbystyczny projekt napisany przez jakichś przedsiębiorców. Foto: PAP/Paweł Supernak

Grupa posłów Polska 2050-TD i KO wniosła do Sejmu projekt nowelizacji ustawy dot. wsparcia odbiorców energii, proponuje on, przywrócenie obliga giełdowego i liberalizację zasad budowy farm wiatrowych. Projekt ustawy przewiduje m.in. liberalizację zasad budowy lądowych elektrowni wiatrowych, w których - jak podano - rozwój został zablokowany wprowadzeniem tzw. reguły 10 H, niewystarczająco zmienioną w marcu 2023 r.

"To należy wyjaśnić"

Jacek Ozdoba został zapytany w czwartek w RMF FM o to, czy SP jest niezadowolona z pomysłu, by zmniejszyć odległość budynków od wiatraków. - Jestem niezadowolony, że Trzecia Droga czy też ta kadencja większości parlamentarnej rozpoczyna się od lobbystycznego projektu - powiedział Ozdoba.

Jego zdaniem, projekt "napisali jacyś przedsiębiorcy i to należy absolutnie wyjaśnić". - To wyjaśnią, moim zdaniem, odpowiednie organy - stwierdził.

- NIK w 2014 roku w swoim raporcie wskazywał obszary, które musza być wyregulowane z tego powodu, że jest działanie korupcjogenne na poziomie samorządów. A czymże jest zniesienie planu zagospodarowania przestrzennego na rzecz uchwały dotyczącej wiatraków? - zapytał.

REKLAMA

- Gdzie są Zieloni? Gdzie jest Greenpeace, gdzie jest reszta ekologów czy pseudoekologów, bo oni wypowiadają się tylko wtedy, jak jest polityka - podkreślił Ozdoba.

Nowelizacja ustawy wiatrakowej

Zaproponowane przez Polskę 2050-TD i KO przepisy ustawy dokonują zmiany w zakresie wymogu minimalnej odległości elektrowni wiatrowej od zabudowy mieszkalnej oraz parku narodowego.

Z projektu wynika, że ustalenie lokalizacji inwestycji w elektrownię wiatrową uwzględniać ma odległość elektrowni od terenu podlegającego ochronie akustycznej, zależnie od maksymalnego emitowanego hałasu elektrowni wiatrowej.

"Proponuje się, by miejsce budowy elektrowni wiatrowej uzależnić od mocy hałasu, jaki emitują. (...) Wiatraki cichsze będą mogły stanąć bliżej, natomiast te głośniejsze powinny być lokowane znacznie dalej od zabudowań, tak aby nie powodować uciążliwości" - napisano w uzasadnieniu.

REKLAMA

Czytaj także:

PAP/mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej