Farmy wiatrowe położone zbyt blisko zabudowań to zagrożenie dla zdrowia. Przedstawiamy zalecenia PZH

2023-12-03, 16:00

Farmy wiatrowe położone zbyt blisko zabudowań to zagrożenie dla zdrowia. Przedstawiamy zalecenia PZH
Wpływ farm wiatrowych na zdrowie. Stanowisko PZH. Foto: Shutterstock/Wojciech Wrzesien

Projekt opozycji dotyczący farm wiatrowych dopuszcza ich budowę w odległości nawet 300 metrów od domów. Tymczasem, jak wynika z zaleceń Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny z 2016 roku, minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań powinna wynosić 2 kilometry - informuje portal tvp.info.

Projekt  zgłoszony przez Koalicję Obywatelską i Polskę 2050 ma umożliwić budowę wiatraków w odległości od 300 m od zabudowań. Autorzy zaproponowali też rozszerzenie katalogu inwestycji strategicznych o elektrownie wiatrowe. Zdaniem wielu ekspertów oznacza to, że możliwe będą wywłaszczenia pod inwestycje w OZE.

W marcu 2023 r. rząd Zjednoczonej Prawicy przyjął ustawę przewidującą, że minimalna odległość turbin wiatrowych od zabudowań ma wynosić 700 metrów, a nie - jak wcześniej  10-krotność maksymalnej wysokości turbiny (tzw. reguła 10H).

Temat budowy elektrowni wiatrowych w Polsce dyskutowany jest od lat. Portal tvp.info przypomina, że w 2016 roku wypowiadał się w tej kwestii między m.in. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. W opinii Państwowego Zakładu Higieny czytamy, że zaleca się "2 km jako minimalną odległość turbin wiatrowych od zabudowań".

Instytut stanął na stanowisku, że "farmy wiatrowe zlokalizowane w zbyt bliskiej odległości od zabudowań przeznaczonych na pobyt stały ludzi mogą mieć negatywny wpływ na komfort życia i stan zdrowia mieszkańców żyjących w ich sąsiedztwie".

Czytaj także:

Szkodliwość farm wiatrowych

Wskazano też, jak farmy wiatrowe mogą oddziaływać na gospodarstwa domowe, w zależności od tego, jak blisko nich się znajdują. W opracowanym wówczas raporcie można przeczytać między innymi, że odległość "0,5-0,7 km spełnia obowiązujące obecnie wartości dopuszczalne (bez uwzględnienia poprawek ze względu na impulsowy, tonalny, modulowany charakter emitowanego hałasu)". W odległości "1,5-3,0 km mogą pojawić się modulacje i niskie częstotliwości oraz infradźwięki".

Przy odległości "0,5-1,4 km istnieje ryzyko związane z możliwością wystąpieniem awarii turbiny w postaci upadku urwanej łopaty wirnika lub jego fragmentu". Na odcinku 0,5-0,8 km występuje z kolei możliwość odrywania się kawałków lodu od wirników, a w odległości 1,0-1,6 km "występuje uciążliwy hałas".

Przy odległości 1,4-2,5 km istnieje natomiast prawdopodobieństwo zakłócenia snu.  

Migotanie cieni

Jedną z uciążliwości jest wymienianą w raporcie PZH jest efekt "migotania cieni". Posłanka PiS Anna Kwiecień udostępniła w mediach społecznościowych nagranie, na którym widać pulsujący, regularny spadek natężenia światła za oknem jednego z domów.

Jednak "migotanie cieni" nie jest jedynym tego typu negatywnym zjawiskiem, ponieważ w zależności od ustawienia wiatraka względem promieni słonecznych można obserwować także zjawisko odbijania światła.

tvp.info,pkur

Polecane

Wróć do strony głównej