Oferowali auta na sprzedaż, po czym znikali. Zarobili 1,6 mln zł. Grozi im 10 lat więzienia

2023-12-04, 07:31

Oferowali auta na sprzedaż, po czym znikali. Zarobili 1,6 mln zł. Grozi im 10 lat więzienia
Zorganizowana grupa przestępcza zamieszczająca fałszywe ogłoszenia sprzedaży aut rozbita przez CBZC. Foto: cbzc.policja.gov.pl

- Oferowali w internecie auta na sprzedaż. Pobierali zaliczki, a następnie znikali. W ten sposób naciągnęli swoich klientów na 1,6 mln zł. Wpadli w ręce policyjnych speców od zwalczania cyberprzestępczości - poinformował podkom. Krzysztof Wrześniowski z Zespołu Prasowego CBZC.

Funkcjonariusze Zarządu w Katowicach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 4 osoby podejrzane o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wystawianiem na portalach internetowych fałszywych ogłoszeń dotyczących sprzedaży pojazdów pochodzących z krajów Unii Europejskiej. Suma strat poniesionych w wyniku oszustw wyniosła ponad 1,6 miliona złotych.

Członkowie grupy wykorzystując tak zwane "słupy" zakładali podmioty gospodarcze w formie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz kupili leganie działającą spółkę, a następnie przy ich wykorzystaniu, zamieszczali fikcyjne ogłoszenia sprzedaży aut pochodzących z krajów Unii Europejskiej.

Pobierali zaliczkę i znikali

Fałszywe ogłoszenia zawierały zdjęcia pojazdów, które oszuści pozyskiwali z ofert na zagranicznych portalach sprzedażowych. Następnie przestępcy pobierali zaliczki za oferowane auta, zapewniając, że po okresie 30 dni roboczych pojazdy zostaną dostarczone pod adres wskazany przez kupujących. Jednak po tym okresie kontakt ze sprzedającymi się urywał, oszuści przestawali odbierać telefony oraz wiadomości e-mail.

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, podejrzanej o liczne oszustwa na kwotę ok. 1,6 mln złotych i pranie pieniędzy podjęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Zatrzymano 4 osoby, które łącznie usłyszały 14 zarzutów. Wobec 3 z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Za zarzucane czyny oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. 

Czytaj więcej:

PAP/nt

Polecane

Wróć do strony głównej