Sprawa unijnych traktatów nie będzie procedowana. Szydło: klęska brukselskich radykałów

"Klęska brukselskich radykałów! Media donoszą, że na przyszłotygodniowych obradach Rady Europejskiej (czyli spotkaniu szefów rządów państw członkowskich UE) nie pojawi się kwestia zmiany Traktatów Europejskich mającej na celu centralizację władzy nad Europą w Brukseli" - napisała na platformie X była premier Beata Szydło.

2023-12-06, 20:50

Sprawa unijnych traktatów nie będzie procedowana. Szydło: klęska brukselskich radykałów
Szydło: powstrzymanie szybkiej zmiany to sukces wszystkich, którzy sprzeciwili się centralizacji UE. Foto: artjazz/Shutterstock

"Według dziennikarzy, europejscy przywódcy uznali, że to »trudny temat« i nie chcą się nim zajmować. No proszę, a brukselscy radykałowie tak się starali, żeby przepychać zmianę Traktatów jak najszybciej" - przypomniała europoseł PiS.

Sukces przeciwników centralizacji

"Powstrzymanie szybkiej zmiany Traktatów to sukces wszystkich z nas, którzy sprzeciwili się planowanej centralizacji Unii. Ale to jeszcze nie koniec. Brukselska biurokracja działa i się nie poddaje. Sprawa zmiany Traktatów ma trafić 18 grudnia pod obrady Rady ds. Ogólnych" - zaznaczyła Beata Szydło.

"Zwolennicy centralizacji będą nadal próbować przeforsować swój projekt. Nie pozwolimy im na to" - napisała polityk. 

22 listopada Parlament Europejski w przyjętej w Strasburgu rezolucji opowiedział się za zmianą traktatów unijnych. W głosowaniu 291 europosłów było za, 274 przeciw, a 44 wstrzymało się od głosu.

REKLAMA

Treść przyjętego przez PE dokumentu została uzgodniona przez przedstawicieli pięciu frakcji - Europejskiej Partii Ludowej (EPL), socjaldemokratów (S&D), liberałów (Renew), Zielonych i Lewicy. Zawiera on propozycję 267 zmian w obu traktatach - O Unii Europejskiej (TUE) oraz O Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).

Proponowane zmiany

Główne proponowane zmiany to rezygnacja z zasady jednomyślności w głosowaniach w Radzie UE w 65 obszarach i przeniesienie kompetencji z poziomu państw członkowskich na poziom UE, m.in. poprzez utworzenie dwóch nowych kompetencji wyłącznych UE - w zakresie ochrony środowiska oraz bioróżnorodności (art. 3 TFUE) - oraz znaczne rozszerzenie kompetencji współdzielonych (art. 4), które obejmowałyby siedem nowych obszarów: politykę zagraniczną i bezpieczeństwa, ochronę granic, zdrowie publiczne, obronę cywilną, przemysł i edukację.

Sprawozdanie miało trafić 12 grudnia pod obrady Rady ministrów ds. europejskich. Według prezydencji hiszpańskiej jest wystarczająca większość, żeby przekazać to dalej Radzie Europejskiej, która zwykłą większością głosów może zwołać Konwent przewidziany Traktatem.

W skład Konwentu wchodzą przedstawiciele państw członkowskich i instytucji unijnych. Jego zadaniem jest praca nad traktatem, który następnie przekazuje Radzie Europejskiej. Przewodniczący Rady Europejskiej zwołuje Konferencję Międzyrządową, po czym uzgodniony traktat trafia do ratyfikacji przez państwa członkowskie.

REKLAMA

Czytaj więcej:

Zmiana traktatów UE. Karczewski: nie zgadzamy się, będziemy bronić naszej suwerenności

X/PAP/nt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej