Zrozumiały język polski w 70 instytucjach. Urzędy upraszczają komunikację

Prawie 70 podmiotów podpisało deklarację prostego języka. Sygnatariusze zobowiązali się upraszczać komunikację z obywatelami, wewnątrz instytucji i między instytucjami.

2023-12-09, 07:56

Zrozumiały język polski w 70 instytucjach. Urzędy upraszczają komunikację
Zrozumiały język polski w 70 instytucjach. Urzędy upraszczają komunikację. Foto: Masson/shutterstock

Inicjatorem akcji jest ministerstwo funduszy i polityki regionalnej. Szefowa tego resortu Małgorzata Jarosińska-Jedynak powiedziała, że chodzi o uświadamianie urzędnikom, jak ważne jest stosowanie zasad prostego języka.

 - Najpierw musimy przeszkolić pracownika, jak ma tworzyć pismo urzędowe, żeby ono było z jednej strony urzędowe, ale z drugiej strony było łatwo przyswajalne przez jego odbiorcę. Więc najpierw ta zmiana mentalności urzędnika, potem przygotowanie odpowiednich informacji, chociażby na stronach internetowych dla urzędników, które pokazują, jak zamienić trudne wyrazy na łatwiejsze - mówiła minister.

PFRON jednym z sygnotariuszy

Jednym z sygnatariuszy deklaracji jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pełnomocnik prezesa PFRON ds. dostępności Tomasz Wojakowski powiedział, że najpierw - od początku tego roku - pracownicy Funduszu przechodzili szkolenia. W szkoleniach i warsztatach z językoznawcami wzięło udział w sumie około 300 osób.

Teraz PFRON tworzy strategię prostego języka. Zapowiedział, że instytucja będzie sprawdzać, czy są efekty upraszczania języka, nie tylko w pismach ale też na przykład na stronie internetowej oraz, że zostaną stworzone narzędzia, jak na przykład schematy pism.

REKLAMA

Wśród sygnatariuszy deklaracji są ministerstwa, niektóre urzędy miasta, urzędy wojewódzkie, ZUS i Biuro Rzecznika Finansowego. Ministerstwo funduszy i polityki regionalnej zainicjowało akcję pod koniec 2018 roku.

Czytaj też:

IAR/mn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej