Exposé premiera Morawieckiego i głosowanie nad wotum zaufania. Harmonogram obrad Sejmu

2023-12-11, 06:05

Exposé premiera Morawieckiego i głosowanie nad wotum zaufania. Harmonogram obrad Sejmu
Głosowanie nad wotum zaufania dla gabinetu Mateusza Morawieckiego odbędzie się 11 grudnia o godz, 15. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Sejm będzie kontynuował swoje pierwsze posiedzenie. W poniedziałek najważniejszym punktem obrad będzie exposé premiera Mateusza Morawieckiego i głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu, które zaplanowano na godz. 15. W harmonogramie prac sejmowych zaplanowano jednak także wybór nowego szefa rządu.

Obrady Sejmu rozpoczną się jednak już o godzinie 10. Wtedy też program swojego rządu przedstawi premier Mateusz Morawiecki. Prezes Rady Ministrów zwróci się też z wnioskiem do izby niższej parlamentu o wotum zaufania. 

W harmonogramie obrad zaplanowano też dziesięciominutowe oświadczenia w imieniu klubów i pięciominutowe oświadczenie w imieniu koła. 

Kluczowe głosowanie w Sejmie 

Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania zaplanowano na godzinę 15. Jeśli premier Morawiecki nie uzyska wymaganej, bezwzględnej większości głosów, wówczas - zgodnie z konstytucją - powołanie rządu przechodzi na Sejm. To drugi krok konstytucyjny, podczas którego Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, kandydata na premiera może zgłosić co najmniej 46 posłów. 

Zgodnie z porządkiem obrad, punkt ten ma się rozpocząć o 16.30. Na 18.45 zaplanowano z kolei głosowanie nad wyborem premiera przez Sejm.

Jeśli Mateusz Morawiecki nie zdobędzie wotum zaufania, to kandydat wskazany na premiera przez Sejm we wtorek po godzinie 9 przedstawi posłom program swojego rząd - wynika z harmonogramu prac Sejmu. 

Poniedziałkowe obrady Sejmu zakończą ewentualnie oświadczenia poselskie, na które czas przewidziano po godzinie 19. 

Posłuchaj

Sejm będzie dziś (11.12, g. 10.00) kontynuował pierwsze posiedzenie. Premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose i poprosić posłów o wotum zaufania - relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Kandydatem Koalicji Obywatelskiej, PSL-u, Polski 2050 i Lewicy jest lider PO Donald Tusk. 10 listopada szefowie tych partii podpisali umowę koalicyjną. Formacje te dysponują większością 248 głosów. Klub Prawa i Sprawiedliwości ma 191 posłów.

Zgodnie z konstytucją, prezydent powołuje wybraną przez Sejm Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Posłuchaj

W harmonogramie Sejmu znalazły się w poniedziałek dwa expose. Jako pierwszy, przed południem, swój plan dla Polski przedstawi premier Mateusz Morawiecki. Jeśli nie uzyska od posłów wotum zaufania, po południu swoje expose wygłosi kandydat wyłoniony przez Sejm - większość parlamentarna zapowiedziała już, że będzie nim były premier Donald Tusk - rela 0:58
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Waldemar Buda (PiS), Małgorzata Paprocka (Kancelaria Prezydenta), Marek Sawicki (Trzecia Droga, Polskie Stronnictwo Ludowe), Grzegorz Schetyna (Koalicja Obywatelska), Michał Woś (Suwerenna Polska), Adrian Zandberg (Razem) gośćmi "Śniadania w Trójce" w Polskim Radiu: 

IAR, Sejm.gov.pl/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej