Polacy chcą, aby żołnierze chronili granicę z Białorusią. Znamy wyniki sondażu

2023-12-11, 11:41

Polacy chcą, aby żołnierze chronili granicę z Białorusią. Znamy wyniki sondażu
Sondaż: ciągle chcemy wojska na granicy. Foto: twitter.com / @Zelazna_Dywizja

Wojsko nadal powinno chronić granicę polsko-białoruską - wynika z sondażu IBRiS przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".

W badaniu IBRiS respondentom zadano pytanie, czy wzmocniona Straż Graniczna powinna zastąpić wojsko na granicy Polski i BiałorusiZ sondażu wynika, że z taką zmianą zgadza się 29,5 proc. badanych, nie zgadza się - 61,9 proc., a nie ma zdania na ten temat 8,6 proc. pytanych.

Gazeta zwraca uwagę, że na taki krok nie zgadzają się głównie mężczyźni (64 proc.), osoby między 30. a 40. rokiem życia (82 proc.), mieszkańcy wsi (70 proc.), z wykształceniem średnim (65 proc.) lub podstawowym (64 proc.).

Większość respondentów głosowała na PiS

Dziennik podkreśla, że tak myślą osoby wierzące i praktykujące (77 proc.). Najczęściej wskazują, że mają prawicowe poglądy (84 proc.), a przy tym "zdecydowanie dobrze" oceniają swoją sytuację finansową (75 proc.).

"Takie osoby w pierwszej turze ostatnich wyborów prezydenckich najczęściej głosowały na Andrzeja Dudę (86 proc.) lub Szymona Hołownię (74 proc.). W wyborach parlamentarnych oddały głos przeważnie na PiS (86 proc.)" - relacjonuje "Rz".

Gazeta przypomina, że o wzmocnieniu granicy i Straży Granicznej od pewnego czasu mówią politycy Platformy Obywatelskiej.

***

Badanie IBRiS dla "Rz" przeprowadzono 1-2 grudnia 2023 r. na 1067-osobowej grupie respondentów.

Czytaj także:

PAP/łl

Polecane

Wróć do strony głównej