Nowa lista leków refundowanych. Sprawdź, co się zmieni w przyszłym roku

Od 1 stycznia 2024 roku refundowanych będzie 19 nowych terapii. Osiem z nich dotyczy wskazań onkologicznych, a 11 - nieonkologicznych. Nowa lista leków refundowanych została opublikowana w obwieszczeniu ministra zdrowia.

2023-12-13, 02:25

Nowa lista leków refundowanych. Sprawdź, co się zmieni w przyszłym roku
NFZ ogłosił nową listę leków refundowanych. Foto: sylv1rob1/ Shutterstock

Od nowego roku nowoczesne leki z grupy flozyn będą refundowane w trzech wskazaniach: cukrzycy, niewydolności serca w większym zakresie oraz w niewydolności nerek.

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski - odpowiedzialny za przygotowanie listy powiedział, że coraz więcej pacjentów jest leczonych nowoczesnymi flozynami, gdyż leki te znajdują się liście bezpłatnych leków dla osób powyżej 65 roku życia. 

Nowa lista leków refundowanych. Jest więcej terapii onkologicznych

Najwięcej nowych terapii będzie refundowanych w hematoonkologii, w nowotworach układu endokrynnego oraz nowotworach urologicznych. W leczeniu raka gruczołu krokowego po raz pierwszy będzie refundowana terapia tabletkowa, wygodna w stosowaniu przez pacjentów.

Nowe terapie będą refundowane również w nefrologii, neurologii, a także w okulistyce, w przypadku zwyrodnienia plamki żółtej oraz cukrzycowego brzęku plamki.

REKLAMA

Od 1 stycznia pacjenci powyżej 65. roku życia będą mieli refundowaną w 50. procentach szczepionkę przeciwko półpaścowi.

Leki krytyczne w całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska przygotowała wykaz

Komisja Europejska wraz z Europejską Agencją Leków (EMA) i szefami agencji leków państw członkowskich opublikowała we wtorek pierwszy unijny wykaz produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu. Leki wymienione jako krytyczne to leki niezbędne do zapewnienia świadczenia i ciągłości wysokiej jakości opieki zdrowotnej oraz zagwarantowania wysokiego poziomu ochrony zdrowia publicznego w Europie. Wykaz zawiera ponad 200 substancji czynnych wykorzystywanych w lekach stosowanych u ludzi, uznanych za niezbędne w UE/EOG.

Umieszczenie w wykazie nie oznacza, że w najbliższej przyszłości mogą wystąpić niedobory danego leku. Oznacza natomiast, że zapobieganie niedoborom tych konkretnych leków jest bardzo ważne, ponieważ ich niedostępność może spowodować poważne szkody dla pacjentów i stanowić ogromne wyzwanie dla systemów opieki zdrowotnej.

Unijny wykaz produktów leczniczych o krytycznym znaczeniu będzie co roku poddawany przeglądowi.

REKLAMA

Czytaj także: 

[ZOBACZ TAKŻE] Poseł PiS Marcin Przydacz gościem Polskiego Radia: 

PAP, IAR/ mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej