Negocjacje akcesyjne UE z Ukrainą i Mołdawią. "Historyczna decyzja" z radością przyjęta w USA

Stany Zjednoczone z radością przyjmują historyczną decyzję Unii Europejskiej o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią - stwierdził Jake Sullivan, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego.

2023-12-15, 02:26

Negocjacje akcesyjne UE z Ukrainą i Mołdawią. "Historyczna decyzja" z radością przyjęta w USA
UE zgodziła się dziś na rozpoczęcie rozmów akcesyjnych z Ukrainą. USA wyraziły zadowolenie z takiego obrotu sprawy. Foto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET, twitter.com/JakeSullivan46

"Z zadowoleniem przyjmujemy historyczną decyzję UE o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią, co stanowi kluczowy krok w kierunku realizacji ich euroatlantyckich aspiracji" - podkreślił na platformie X (d. Twitter) Jake Sullivan.

USA cieszą się z otwarcia negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią

Dodał, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły również "istotny postęp Gruzji" i w dalszym ciągu wspierają aspiracje unijne Bałkanów Zachodnich.

O otwarciu negocjacji akcesyjnych z Ukrainą i Mołdawią unijni przywódcy zdecydowali podczas czwartkowego szczytu w Brukseli. Oprócz tego Rada Europejska przyznała Gruzji status kraju kandydującego.

Viktor Orban - przeciwny i nieobecny

Przeciwny decyzji o negocjacjach z Ukrainą był premier Węgier Viktor Orban, jednak zdecydował się nie wetować ustaleń szczytu. Przy głosowaniu tej kwestii opuścił salę. Swoją postawę tłumaczył w nagraniu zamieszczonym w mediach społecznościowych.

REKLAMA

- Stanowisko Węgier jest jasne, Ukraina nie jest przygotowana na to, żebyśmy rozpoczęli z nią negocjacje w sprawie członkostwa w Unii Europejskiej. Rozpoczęcie negocjacji z Ukrainą w tych okolicznościach jest całkowicie bezsensowną, irracjonalną i błędną decyzją i Węgry nie zmienią swojego stanowiska - oświadczył Viktor Orban

Podczas szczytu UE podniesiona została także sprawa kandydatury Bośni i Hercegowiny do Wspólnoty. W tym przypadku zdecydowano jednak o rozpoczęciu negocjacji w momencie, gdy ten kraj spełni określone kryteria.

Czytaj również:

Posłuchaj

Historyczna chwila, historyczna decyzja - tak unijni przywódcy komentują zgodę na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. Z 27-miu liderów tylko premier Węgry tę decyzję krytykuje. Ale choć w tej sprawie potrzebna była jednomyślność, to nie zablokował jej, bo wyszedł z sali. O szczegółach Beata Płomecka (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej