Nawet 500 dronów miesięcznie. Tyle chce produkować Ukraina, by móc razić cele na tyłach wroga

2023-12-18, 10:46

Nawet 500 dronów miesięcznie. Tyle chce produkować Ukraina, by móc razić cele na tyłach wroga
ukraińskie siły zbrojne zaatakowały 4 stycznia rosyjskie cele na lotnisku Saki i w Sewastopolu na okupowanym Krymie.Foto: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Rosjanie niemal codziennie atakują miejscowości w głębi Ukrainy dronami kamikadze typu "Shahed". To bezzałogowce wyprodukowane w Iranie bądź ich rosyjskie modyfikacje. Siły Zbrojne Ukrainy starają się odpowiadać, jednak rosyjska przewaga jest wyraźna. Niebawem ma się to zmienić.

Ukraińcy w reakcji na ataki dronami "Shahed" także co jakiś czas atakują wojskowe obiekty na terenie Federacji Rosyjskiej własnymi dronami. Obecnie Rosja ma przewagę w liczbie bezzałogowców. To się może jednak zmienić. Ukraina zamierza produkować do kilkuset sztuk tej broni miesięcznie.

Ostatniej nocy ukraińska obrona strąciła wszystkie pięć wypuszczonych przez Rosjan dronów "Shahed". Niekiedy Rosja wysyła kilkadziesiąt takich bezzałogowców na dobę. Do tej pory od początku agresji zaatakowała Ukrainę ponad 2 tysiącami "Shahedów".

Ukraina ma produkować nawet 500 dronów miesięcznie

Tymczasem ukraińska armia otrzymała pierwszą partię dalekosiężnych, wyprodukowanych nad Dnieprem dronów AQ-400 "Scythe". Mogą one przenosić ponad 30-kilogramowe ładunki wybuchowe na odległość 750 kilometrów.

Producent poinformował, że obecnie jest w stanie wyprodukować do 100 sztuk miesięcznie. W perspektywie zamierza jednak zwiększyć produkcję do 500 takich dalekosiężnych dronów na miesiąc. Atutem "Scythów" ma być prosta konstrukcja, umożliwiająca szybki montaż.

Czytaj również:

Posłuchaj

Ukraina chce produkować nawet 500 dronów bojowych miesięcznie. Relacja Pawła Buszki ("IAR") 0:47
+
Dodaj do playlisty

IAR/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej