Rynek medialny w Polsce. Wiceprezes SDP: media publiczne powinny być pośrodku

- Polacy chcą mieć media publiczne. Nie chcą natomiast, aby brały udział w codziennej politycznej batalii, co ma miejsce w mediach komercyjnych - mówił w Polskim Radiu 24 wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Mariusz Pilis. 

2023-12-19, 12:45

Rynek medialny w Polsce. Wiceprezes SDP: media publiczne powinny być pośrodku
Wiceprezes SDP: dzięki finansowaniu wprost z budżetu państwa dokonała się rzecz absolutnie fantastyczna — ustabilizowano finanse mediów publicznych w Polsce. Foto: shutterstock.com/OlegRi, Konektus Photo / Shutterstock, Polskie Radio

Do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały w sprawie mediów publicznych. Projekt zatytułowano: "Poselski projekt uchwały w sprawie przywrócenia ładu prawnego oraz bezstronności i rzetelności mediów publicznych oraz Polskiej Agencji Prasowej".

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że nie istnieje idealny system medialny, a każde państwo posiada własne rozwiązania. - W Polsce powinna być równowaga na poziomie komercyjnych mediów, po lewej i prawej stronie. Natomiast gdzieś pośrodku powinny znajdować media publiczne pod całkowitym zarządem rządu. Dzięki finansowaniu wprost z budżetu państwa dokonała się rzecz absolutnie fantastyczna - ustabilizowano finanse mediów publicznych w Polsce, czego przez kilkadziesiąt lat nie udawało się dokonać. To jest podstawa do funkcjonowania. Polacy chcą mieć media publiczne. Nie chcą natomiast, aby brały udział w codziennej politycznej batalii, co ma miejsce w mediach komercyjnych - tłumaczył Mariusz Pilis. 

Skręt w lewo

Jego zdaniem w Polsce istnieje przewaga mediów komercyjnych skręconych ideologicznie w lewo. - Nie mamy tak naprawdę równoważnika po stronie konserwatywnej. Wynika to z tego, w jaki sposób ułożono porządek medialny w Polsce po 1989 roku. To służby kończącego się systemu komunistycznego układały ten porządek, zwłaszcza w sferze prywatnej. Tam poszedł kapitał i bardzo duże pieniądze. Stworzono media, które przez wiele lat aspirowały do tego, aby być obiektywnymi. Zasłona padła mniej więcej w 2005 roku, przy pierwszym rządzie PiS. Wtedy okazało się, gdzie są ulokowane media komercyjne, gdzie są media publiczne, oraz to, że po prawej stronie jest wielka czarna dziura. Tam do dziś nie ma kapitału, więc nie ma też dużych mediów, które byłyby w stanie stanąć na placu boju i tworzyć sferę światopoglądowego sporu. Mamy sytuację całkowitej dysproporcji, która wynika z naszej historii - podsumował wiceprezes SDP. 


Posłuchaj

Mariusz Pilis gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24) 9:05
+
Dodaj do playlisty

Pod projektem uchwały Sejmu ws. mediów publicznych podpisali się posłowie KO, PSL, Polski 2050 oraz Lewicy. Projekt skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

REKLAMA

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Mariusz Pilis (wiceprezes SDP)

REKLAMA

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 11.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej