Członkowie KRS otrzymają wezwanie do zaprzestania działalności? Tak głosi projekt nowej uchwały Sejmu
Do Sejmu wpłynął we wtorek poselski projekt uchwały ws. "usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym".
2023-12-19, 11:35
Projekt uchwały Sejmu został złożony przez grupę posłów KO. Na przedstawiciela wnioskodawców wyznaczono posła PSL-TD Krzysztofa Paszyka. Projekt wzywa członków KRS wybranych wbrew konstytucji do zaprzestania działalności w Radzie.
We wtorek do Sejmu wpłynął poselski projekt uchwały ws. usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego w kontekście pozycji ustrojowej oraz funkcji Krajowej Rady Sądownictwa w demokratycznym państwie prawnym. Projekt został złożony przez grupę posłów KO, PSL-TD, Polski 2050-TD oraz Lewicy.
Kwestionowana nowelizacja
Chodzi o zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o KRS z 8 grudnia 2017 r., która zmieniła tryb wyboru sędziów członków KRS; 15 sędziów członków Rady wybiera Sejm, a nie jak wcześniej - środowiska sędziowskie.
W projekcie uchwały przypomniano, że zgodnie z art. 186 ust. 1 Konstytucji RP podstawową funkcją ustrojową Krajowej Rady Sądownictwa jest stanie na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zaznaczono, że funkcja ta może być realizowana prawidłowo wyłącznie, gdy KRS jest organem niezawisłym i niezależnym od innych władz.
REKLAMA
Jak zapisano, gwarancje tej niezależności i niezawisłości przewiduje art. 187 ust. 1 i 3 Konstytucji RP, które określają skład Krajowej Rady Sądownictwa oraz ustanawiają 4-letnią kadencję jej wybranych członków. Zasadniczą cześć składu KRS - zgodnie z art. 187 ust. 1 pkt 2 Konstytucji RP - stanowić powinni przedstawiciele sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych. "Wybór przedstawicieli środowiska sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa powinien zatem mieć charakter autonomiczny i realizowany przez środowisko sędziów, bez możliwości czynnego udziału organów władzy ustawodawczej i wykonawczej" - wskazano.
Czytaj więcej:
- Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości – komentarz konstytucjonalistki
- Kłopoty ministra sprawiedliwości. Opozycja chce jego odwołania. Posłowie mówią o "skrajnej hipokryzji"
Naruszenie konstytucji?
W projekcie uchwały Sejm stwierdza, że trzy uchwały Sejmu z 2018, 2021 i 2022 r. ws. wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa zostały podjęte z rażącym naruszeniem Konstytucji RP.
"Skutkiem ich podjęcia było ukształtowanie składu Krajowej Rady Sądownictwa w sposób sprzeczny z Konstytucją RP, Traktatem o Unii Europejskiej oraz Konwencją Praw Człowieka i Podstawowych Wolności, a w konsekwencji utrata zdolności do realizacji przez Krajową Radę Sądownictwa jej konstytucyjnych funkcji i zadań, w tym w szczególności zdolności do stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów" - zapisano.
Wezwanie do członków KRS
W projekcie Sejm wzywa członków Krajowej Rady Sądownictwa, wybranych do jej składu wbrew Konstytucji RP, do niezwłocznego zaprzestania działalności w KRS, gdyż ta podważa porządek konstytucyjny Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
"Sejm Rzeczypospolitej Polskiej deklaruje podjęcie działań na rzecz przywrócenia zgodności stanu prawnego ze standardami konstytucyjnymi oraz międzynarodowymi, a także wzywa organy władzy publicznej, w szczególności Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, do niezwłocznego podjęcia działań mających na celu przywrócenie Krajowej Radzie Sądownictwa pozycji ustrojowej oraz funkcji określonych w Konstytucji RP i właściwych dla demokratycznego państwa prawnego" - głosi projekt.
- Minister sprawiedliwości Adam Bodnar o pierwszych inicjatywach resortu i nowym kierownictwie
- "Chcą czystek i weryfikacji legalnie powołanych sędziów". Pokazujemy nowe uchwały "Iustitii"
- Kilka dni rządów Bodnara. Efekt? Obawy o suwerenność Polski, niezawisłość sędziów i przestrzeganie konstytucji
pg,iar,pap
REKLAMA