Kancelaria Prezydenta: ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika pozostaje w mocy prawnej
Kancelaria Prezydenta napisała, że ułaskawienie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika z 2015 roku pozostaje w mocy prawnej. Byli szefowie CBA spotkali się dziś z Andrzejem Dudą.
2023-12-20, 19:38
Byli szefowie CBA zostali dziś prawomocnie skazani na dwa lata pozbawienia wolności przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok zapadł w procesie apelacyjnym w sprawie tak zwanej afery gruntowej.
Po południu Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik spotkali się z prezydentem Andrzejem Dudą, który 8 lat temu zastosował wobec nich prawo łaski. "Przed chwilą skończyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z ministrami Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Ułaskawienie z 2015 roku zostało wykonane zgodnie z prawem, co potwierdził Trybunał Konstytucyjny i pozostaje w mocy prawnej" - napisała na portalu X Kancelaria Premiera".
2015 rok
W 2015 roku Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał byłego szefa CBA i byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego oraz jego zastępcę w CBA i byłego wiceministra Macieja Wąsika na trzy lata więzienia. Usłyszeli wyroki m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA w 2007 roku podczas tzw. afery gruntowej. Dwóch innych byłych członków kierownictwa CBA sąd skazał na dwa i pół roku pozbawienia wolności.
Przed rozpatrzeniem apelacji przez Sąd Okręgowy w Warszawie prezydent Andrzej Duda w listopadzie 2015 roku ułaskawił nieprawomocnie skazanych. Wobec aktu łaski Sąd Okręgowy uchylił wyrok sądu pierwszej instancji i umorzył sprawę.
REKLAMA
W 2017 roku Sąd Najwyższy podjął uchwałę, z której wynika, że zastosowanie prawa łaski przed uprawomocnieniem wyroku nie wywołuje skutków procesowych. Stanowisko dotyczące prawa łaski zajął także Trybunał Konstytucyjny. W czerwcu orzekł, że prawo łaski jest wyłączną i niepodlegającą kontroli kompetencją prezydenta, która wywołuje ostateczne skutki prawne, natomiast Sąd Najwyższy nie ma kompetencji do sprawowania kontroli nad wykonywaniem przez prezydenta prawa łaski.
Kilka dni później Sąd Najwyższy uznał, że orzeczenie TK w sprawie sporu kompetencyjnego między prezydentem a SN nie wywołało skutków prawnych i rozpatrując kasacje w tej sprawie, przekazał ją Sądowi Okręgowemu w Warszawie do ponownego rozpatrzenia.
Komentarz Kamińskiego i Wąsika
Dziś Sąd Okręgowy wydał prawomocny wyrok dwóch lat pozbawienia wolności wobec Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Mariusz Kamiński stwierdził, że orzeczenie sądu ma charakter polityczny i jest kompromitacją wymiaru sprawiedliwości.
- Ten wyrok, którego nie uznajemy i uważamy, że nie ma podstaw do wygaszania nam mandatów, tak naprawdę jest to wyrok godny pogardy, wpisujący się politycznie w to, co dzieje się w tej chwili w naszym kraju, w polityczne oczekiwania koalicji obecnie rządzącej. Nie przyjmujemy tego wyroku do wiadomości, nie jest to dla nas wyrok, jest to całkowite, kompletne bezprawie, kompromitacja wymiaru sprawiedliwości. Wyrok ten zasługuje na pogardę - mówił.
REKLAMA
Maciej Wąsik przypomniał natomiast, że w tej sprawie prezydent skorzystał z prawomocnego prawa łaski. Jak dodał, to co się działo dziś w Sądzie Okręgowym "to tak, jakby powtórnie kogokolwiek sądzić za tę sprawę". - To, co robiliśmy w CBA, było zgodne z prawem - podkreślił.
- Prezydent reaguje na skazanie polityków PiS. Andrzej Duda spotka się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem
- Prezydent ułaskawił Jerzego Jachowicza. "Kieruję się zasadami sprawiedliwości oraz racjonalności"
- Prezydent Andrzej Duda ułaskawił Marikę M. 24-latka została skazana za próbę wyrwania tęczowej torby
IAR/jb
REKLAMA