Strzelanina w Pradze. Ogłoszono żałobę narodową

2023-12-22, 00:05

Strzelanina w Pradze. Ogłoszono żałobę narodową
Czechy: żałoba narodowa po strzelaninie na uniwersytecie w Pradze. Foto: PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

W Czechach po strzelaninie na praskim uniwersytecie ogłoszono żałobę narodową. Obowiązywała będzie 23 grudnia - poinformował premier Petr Fiala. 24-letni student wydziału sztuk plastycznych uniwersytetu zastrzelił 15 osób i ranił 25 kolejnych, z których część jest w stanie ciężkim.

Około godziny 15 policja w Pradze otrzymała informację, że w budynku Uniwersytetu Karola znajduje się uzbrojony mężczyzna. Część pracowników i studentów, gdy usłyszała strzały, zabarykadowała się w salach wykładowych. Pozostali próbowali uciekać. Napastnik został zastrzelony przez policję.

W związku ze strzelaniną kondolencje Czechom złożył prezydent Andrzej Duda. "Na ręce prezydenta Republiki Czeskiej Petra Pavla składam kondolencje rodzinom i bliskim ofiar strzelaniny na Uniwersytecie Karola w Pradze. Rannym życzę powrotu do zdrowia. Polacy łączą się w bólu ze Wszystkimi, którzy cierpią z powodu tej strasznej tragedii" - napisał prezydent w mediach społecznościowych.

Strzelanina w Pradze. Nowe informacje o zabójcy

Czeska policja rozpatruje ewentualność, że sprawca czwartkowej strzelaniny na uniwersytecie w Pradze mógł wcześniej zamordować mężczyznę i dziecko - przekazał szef czeskiej policji Martiv Vondraszek.

Jak podkreślił, chodzi o zabójstwo sprzed sześciu dni, do którego doszło w lesie na przedmieściach Pragi. Media podawały, że zastrzeleni zostali wtedy 32-letni mężczyzna i jego 2-miesięczna córeczka.

Zobacz także:

jp/IAR

Polecane

Wróć do strony głównej