"Niech pokój zagości na świecie i w sercu każdego". Życzenia bożonarodzeniowe przeora Jasnej Góry

2023-12-24, 20:06

"Niech pokój zagości na świecie i w sercu każdego". Życzenia bożonarodzeniowe przeora Jasnej Góry
Przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski życzył, aby cisza tajemniczej nocy i radości z Narodzenia Pańskiego dotarła do serca każdego człowieka. Foto: x/JasnaGoraNews

Przeor jasnogórskiego klasztoru o. Samuel Pacholski składając życzenia bożonarodzeniowe wiernym mówił, by "pokój zagości nie tylko na świecie, ale także w sercu każdego".

Przeor Jasnej Góry przekazał życzenia w okolicznościowym świątecznym słowie, "aby nikt nie cierpiał z powodu samotności". - Wiele miejsc na świecie pogrążonych jest w wojnie. Mamy konflikt zbrojny na Ukrainie i w Ziemi Świętej - ginie tam wiele niewinnych osób. Chcemy zanosić nasze wołanie do Jezusa o pokój dla świata, w naszych rodzinach i sercach - wezwał o. Pacholski.

Pokój bierze się z łaski Chrystusa

Paulin wskazał, że pokój bierze się z łaski Chrystusa, która przychodzi do każdego, kto wyrzeka się grzechu, nienawiści, chciwości i egoizmu. - Szczególnie w tym czasie zanośmy to wołanie, aby ono stało się początkiem nowego życia dla nas wszystkich - podkreślił jasnogórski przeor. Zapewnił, że zakon paulinów jest wdzięczny za obecność każdego pielgrzyma przed obliczem Matki Bożej.

- Dzielimy się z wami radością, że Jezus przychodzi, by pozostać w naszych sercach. Więc zanieśmy go światu do braci i sióstr, którzy go nie znają - zaapelował. -Niech ogarnie nas miłość Matki czuwającej nad Dzieciątkiem, wiara Józefa i nadzieja świata oczekującego na przyjście Zbawiciela; aby cisza tajemniczej nocy i radości z Narodzenia Pańskiego dotarła do serca każdego człowieka i pozostała w nim na zawsze przynosząc chwałę na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli - dodał przeor Jasnej Góry.

Pasterka na Jasnej Górze

W jasnogórskim sanktuarium tradycyjnie Pasterka jest odprawiana o północy w tamtejszej bazylice pod przewodnictwem przełożonego generalnego zakonu paulinów, o. Arnolda Chrapkowskiego. Po pasterce figura Dzieciątka Jezus jest przenoszona do szopki znajdującej się na dziedzińcu.

W tegoroczne Boże Narodzenie, 25 grudnia, świąteczna suma celebrowana będzie o godz. 11.00 pod przewodnictwem metropolity częstochowskiego abp. Wacława Depo. Po niej odbędzie się wspólne kolędowanie z Jasnogórskim Chórem Chłopięco-Męskim Pueri Claromontani.

Jasnogórskie szopki 

Przybywający na Jasną Górę w okresie świątecznym mogą odwiedzać jasnogórskie szopki i oddawać pokłon Dzieciątku. Tradycyjna szopka znajduje się na dziedzińcu przed bazyliką, a ruchoma betlejemska umiejscowiona jest na tzw. fosach w otwartej przestrzeni. Są dostępne codziennie od Bożego Narodzenia do 2 lutego, od godz. 9. do 18.

Wyjątkowa na Jasnej Górze w tym roku jest szopka wyrzeźbiona w pniu 300-letniego drzewa oliwnego przez chrześcijan z Betlejem umieszczona w bastionie św. Barbary, która jest dostępna dla pielgrzymów od godz. 9. do 16. Paulini wskazują, że jest ona zaproszeniem do otoczenia tamtejszej wspólnoty chrześcijańskiej modlitwą i wsparcia materialnego.

Czytaj także:

PAP/kg

Polecane

Wróć do strony głównej