Wzrasta przemoc wobec chrześcijan na świecie. Ks. prof. Cisło: nie musimy daleko szukać

Drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki obchodził wspomnienie św. Szczepana. Był to pierwszy męczennik, który stracił życie ze względu na wiarę w Jezusa. Niestety prześladowania wiernych nie są reliktem przeszłości. W Nigerii doszło do prawdziwej masakry, w której życie straciło około 200 osób. Międzyreligijna organizacja Open Doors alarmuje, że na całym świecie rośnie przemoc wobec chrześcijan. Podobne dane przedstawia także Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

2023-12-28, 14:00

Wzrasta przemoc wobec chrześcijan na świecie. Ks. prof. Cisło: nie musimy daleko szukać
Rosną prześladowania chrześcijan na świecie. Foto: Shutterstock/Love You Stock

Ataki na wioski położone w stanie Plateau w środkowej części Nigerii zamieszkiwane głównie przez chrześcijan rozpoczęły się w wieczór poprzedzający wigilię. Horror trwał do poranka drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.

Masakra chrześcijan w Nigerii

Lokalny urzędnik Dickson Chollom poinformował agencję AFP, że "148 mieszkańców wsi Bokko zostało zamordowanych z zimną krwią", a poza tym jest "co najmniej 50 osób zabitych" w czterech innych wioskach. Do tej pory odnotowano 500 rannych i tysiące uciekinierów.

Christiandaily.com informuje, że ataki były skoordynowane. Zabito kilku pastorów wraz z rodzinami. Większość ofiar stanowili kobiety, dzieci i osoby starsze, które nie zdołały uciec przed napastnikami.

Według relacji mieszkańców ataków dokonały setki terrorystów, którzy uderzyli w trakcie przygotowań do świąt. "Uważamy, że przeprowadzają te ataki wraz z uzbrojonymi muzułmańskimi pasterzami Fulani" - relacjonował Alfred Mashat, mieszkaniec Bokko.

REKLAMA

Poza ofiarami śmiertelnymi wiele osób trafiło do szpitali. Zniszczono także dużo budynków i infrastruktury.

Wzrost prześladowań chrześcijan

Organizacja Open Doors pomaga prześladowanym chrześcijanom na całym świecie. Opublikowała ona raport, z którego wynika, że przemoc wobec chrześcijan znacznie wzrosła zwłaszcza w Nigerii i Afryce Subsaharyjskiej.

- Nigeria podzielona jest na dwie części: północ i południe. O ile na południu, gdzie w większości są chrześcijanie, wyznawcy lokalnych religii i muzułmanie, to jest tam w miarę spokojnie. Natomiast na północny postawiono sobie za cel wprowadzenie prawa szariatu i atakami terrorystycznymi, porwaniami i zamachami starają się to wprowadzić - powiedział w rozmowie z naszym portalem ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomocy Kościołowi w Potrzebie.

Open Doors przytacza statystyki, z których wynika, że na całym świecie prześladowanych jest 360 mln chrześcijan. Prześladowania dotykają więc co siódmego wyznawcy Chrystusa. Dane te obejmują wysoki lub skrajnie wysoki stopień prześladowań.

REKLAMA

Są miejsca, gdzie ataki na chrześcijan inspirowane są przez rządu krajów. Takimi miejscami są np. Chiny, Korea Północna czy Iran. 

Czytaj także:

Prześladowania to nie tylko akty przemocy fizycznej, ale i ekonomicznej. To np. zamknięcia kościołów, aresztowania, przymusowe małżeństwa, akty przemocy oraz przymusowe wypędzanie. Dochodzi także do plądrowania domów i sklepów, a także ataków na budynki sakralne i inne obiekty chrześcijańskie, takie jak szkoły czy placówki zdrowia.

Podobny raport sporządza także Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie. - Według naszych danych na 196 krajów, które są monitorowane przez naszą organizację, w 47 sytuacja uległa pogorszeniu w porównaniu z poprzednim raportem. Jedynie w 9 uległa poprawie. Widzimy więc skalę tego problemu - powiedział ks. prof. Waldemar Cisło.

REKLAMA

Wolność religijna w Polsce

Problem dotyczący naruszeń wolności religijnej nie jest jednak tylko domeną dalekich krajów. Z takimi aktami mamy do czynienia także w naszym kraju. - Skandal, który miał miejsce w Sejmie w wykonaniu posła Brauna otworzył nową dyskusję nt. granic wolności religijnej i szacunku dla symboli i miejsc religijnych. W naszych raportach chodzi o to, żeby tak samo potępiać naruszenia świętości i powagi miejsca jakim jest synagoga, meczet czy Kościół katolicki - powiedział ks. prof. Cisło.

- W Polsce ten problem w różnych dyskusjach polegał na tym, że o ile było potępiane zachowanie pana Brauna, to np. zachowanie pani Wielgus, która przerwała Mszę świętą w Toruniu, było od tego odseparowane - dodał.

Naruszenia wolności religijnej dotyczą różnych aspektów. - W Europie czasami spotykamy się z tzw. miękkimi prześladowaniami czy dyskryminacją. Widzimy to np. w obszarze języka. Nasze biuro w Wielkiej Brytanii sprzedaje np. duże ilości kartek ze żłóbkiem i Świętą Rodziną, bo nigdzie indziej nie można tego kupić. Na poziomie języka nie mówimy o świętach Bożego Narodzenia, ale o przerwie zimowej, żeby nie ranić innych - zdradził dyrektor PKWP.

Również w ostatnim czasie w Polsce mieliśmy do czynienia z działaniami wymierzonymi w wiarę katolicką. Gabriela Olszowska, po odwołaniu Barbary Nowak tymczasowo pełni obowiązki kurator oświaty w Małopolsce. Tuż po powołaniu zapowiedziała ona zdjęcie portretu Jana Pawła II, powieszonego przez poprzedniczkę. To jednak nie jedyne takie przykłady w ostatnim czasie. - Mamy także przykład wojewody lubelskiego, który swoje pierwsze poczynania sprowadził do tego, że usunął krzyż i szopkę. Nie musimy daleko szukać, żebyśmy zobaczyli takie rzeczy - podsumował ks. prof. Waldemar Cisło.

REKLAMA


Damian Zakrzewski

dz/IAR, PKPWP.org, ekai.pl, teovlog.pl, christiandaily.com, tvrepublika.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej