Wiceszef IMGW nie ma wątpliwości: rok 2023 był jednym z najcieplejszych w historii pomiarów
Rok 2023 rok będzie najprawdopodobniej drugim lub trzecim najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce. Wicedyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, profesor Mirosław Miętus powiedział Polskiemu Radiu, że trend wzrostu temperatur będzie się utrzymywał.
2023-12-31, 15:07
Największą anomalią temperaturową w tym roku mieliśmy do czynienia 1 stycznia. Najwyższą wartość temperatury powietrza - prawie 19 stopni Celsjusza - odnotowano wtedy w Warszawie - zaznacza prof. Mirosław Miętus.
- Średnia obszarowa, czyli średnia temperatura dla całej Polski sięgała 12,5 stopnia i była wyższa od średniej wieloletniej o ponad 12,5 stopnia. To była najsilniejsza anomalia. Zresztą cały styczeń był miesiącem generalnie bardziej ciepłym - wskazał klimatolog.
Średnia obszarowa temperatura w styczniu była aż o 4 stopnie wyższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Również we wrześniu temperatury były przez cały miesiąc wyższe od normy wieloletniej.
Mało chłodu, nieco więcej deszczu
Klimatolog zwrócił uwagę na fakt, że w tym roku w Polsce mieliśmy bardzo niewiele "ekstremów chłodu". Wskazał, że do tej pory były dwa takie przypadki, gdy temperatury były znacząco niższe od średniej. To jeden dzień na początku kwietnia i trzy dni w sierpniu.
REKLAMA
Profesor Mirosław Miętus mówił też, że 2023 był pierwszym rokiem od kilkunastu lat, w którym suma opadów jest nieco powyżej normy 30-letniej. Podkreślił, że od 2010 do 2022 roku "skumulowana suma opadów była niższa o mniej więcej 15 procent, co znaczyło, że w okresie tych 12-13 lat ubył nam więcej niż jeden rok opadów".
Posłuchaj
- W tym roku opady są mniej więcej 10 do 15 procent powyżej normy - przekazał prof. Mirosław Miętus.
2023 jednym z najcieplejszych na świecie
Ostatni raport sporządzony w ramach unijnego programu Copernicus Climate Change Service wskazuje, że mijający rok był najcieplejszym w skali całego globu w historii pomiarów. W raporcie opublikowanym na początku grudnia podkreślono, że w ciągu ostatniego roku większość planety doświadczyła temperatur wyższych niż średnia. Od stycznia do listopada średnia globalna temperatura jest najwyższa w historii, o niemal półtora stopnia (1.46) Celsjusza wyższa niż średnia przed epoką przemysłową.
REKLAMA
W ciągu 11 miesięcy odnotowano sześć rekordowych - pod względem średniej temperatury - miesięcy i dwie rekordowe pory roku.
Czytaj także:
- Nowy Rok przywitamy w jesiennej aurze. Zima zrobi nam prezent na ferie. Zobacz najnowszą prognozę
- Kiedy osiągniemy neutralność klimatyczną? Nowa minister o polskiej strategii
- Ceny energii budzą coraz większą chęć przenoszenia produkcji poza UE. Europa przegrywa z Chinami i USA
IAR/ mbl
REKLAMA