Sztuczna inteligencja, wybory czy patodeweloperka? W czwartek poznamy Najważniejsze Słowo Roku 2023

W najbliższy czwartek dowiemy się jakie było najważniejsze słowo minionego roku. Głosowanie internetowe zakończyło się, czas na obrady jury. Można było wybrać jedno z 21 zaproponowanych słów i wyrażeń lub zaproponować swoje.

2024-01-02, 14:36

Sztuczna inteligencja, wybory czy patodeweloperka? W czwartek poznamy Najważniejsze Słowo Roku 2023
Już 4 stycznia poznamy najważniejsze słowo ostatnich 12 miesięcy. Foto: Shutterstock/lassedesignen

Głos w internetowym plebiscycie na Słowo Roku 2023 można było oddać do 31 grudnia. Równolegle z opinią internautów poznamy także wybór dokonany przez jury - to ogólnopolska kapituła językoznawców pod patronatem Rady Języka Polskiego. Ostateczne ogłoszenie wyników 13. edycji konkursu organizowanego przez Uniwersytet Warszawski nastąpi podczas transmisji online w czwartek 4 stycznia o godz. 11.00.

Tematyka zdominowana przez wybory

Uczestnicy plebiscytu mogli oddać swój głos na dwa sposoby - wybierając słowo albo wyrażenie z listy udostępnionej przez organizatorów lub poprzez zgłoszenie własnej propozycji jedno- lub dwuwyrazowej. Jak informują organizatorzy, słowo niekoniecznie musiało być najnowsze, najczęstsze, najbardziej optymistyczne czy pesymistyczne, tylko najważniejsze. Zgodnie z regulaminem konkursu nie były uwzględniane wyrazy wulgarne, obraźliwe, charakterystyczne dla mowy nienawiści, a także nazwy własne, nazwy miejscowości i organizacji.

Wśród 21 tegorocznych propozycji zdecydowana większość słów i wyrażeń nawiązujące do wydarzeń politycznych i wyborów parlamentarnych. To m.in. posłanka, wiza, inflacja i zboże czy opozycja, wiec (wyborczy), wybory, marsz (demonstracje), referendum i rząd.

Na liście znalazły się także takie patodeweloperka i sztuczna inteligencja (Al).

REKLAMA

Czytaj także:

Słowem roku 2022 na podstawie zgodnego wyboru internautów i kapituły została "wojna", słowem roku 2021 - "szczepienie", a 2020 - "koronawirus".

Znane jest już pierwsze słowo roku 2023 dla języka angielskiego. Leksykografowie wydawnictwa Collins Cambridge wybrali AI (Artifcial Intelligence), z Cambridge - hallucinate, także w kontekście sztucznej inteligencji.

uw.edu.pl/st

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej