Media: irańskie rakiety balistyczne trafią do Rosji. Jest możliwy termin
Media donoszą, że już na wiosnę do Rosji mogą trafić pierwsze irańskie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. To owoc trwających negocjacji Moskwy z Teheranem w sprawie zakupów uzbrojenia. Przedstawiciele USA są zaniepokojeni tym faktem.
2024-01-04, 18:13
Informację o zaawansowanych negocjacjach Rosji z Iranem w sprawie zakupu irańskich rakiet balistycznych krótkiego zasięgu podał w czwartek "Wall Street Journal". Gazeta powołała się na przedstawicieli administracji USA. Rosja w ostatnich tygodniach miała też otrzymać rakiety balistyczne z Korei Północnej.
Niepokój w USA
- Stany Zjednoczone są zaniepokojone, że rosyjskie negocjacje, by pozyskać rakiety balistyczne krótkiego zasięgu z Iranu, aktywnie posuwają się naprzód. Oceniamy, że Rosja zamierza zakupić systemy rakietowe z Iranu - powiedział amerykański oficjel, cytowany przez "WSJ".
Biały Dom już od 2022 roku kilkakrotnie informował oficjalnie o możliwości zakupu przez Rosję irańskich rakiet, obok zakupionych już dronów, które są wykorzystywane w wojnie przeciwko Ukrainie. Według cytowanych przez "WSJ" źródeł transakcja nie została jeszcze dopięta, lecz może to nastąpić wkrótce i jeśli to się stanie, pierwsze rakiety mogą zostać dostarczone wiosną. W grudniu rosyjska delegacja miała odwiedzić irański poligon i obserwować rakiety krótkiego zasięgu Ababil. Wcześniejsze doniesienia amerykańskiego wywiadu mówiły o możliwym pozyskaniu przez Rosję rakiet Fateh i Zolfaghar o zasięgu 200-700 km.
Międzynarodowe skutki irańsko-rosyjskiej transakcji
Według "WSJ" niepokój budzi nie tylko możliwe wzmocnienie rosyjskiego arsenału w kontekście ciągłego ostrzału Ukrainy, ale także potencjalne wzmocnienie Iranu. Współpraca wojskowa Teheranu z Moskwą może bowiem wzmocnić irańską gospodarkę oraz udoskonalić systemy rakietowe, wojskową elektronikę, obronę powietrzną, czy satelity szpiegowskie.
REKLAMA
Przedstawiciele administracji USA przekazali też, że Rosja w ostatnich tygodniach po raz pierwszy otrzymała kilkadziesiąt rakiet balistycznych krótkiego zasięgu z Korei Płn. Dotychczas źródła amerykańskie mówiły jedynie o dostawach amunicji i pociskach do artylerii rakietowej z Pjongjangu, choć już w listopadzie o możliwym transporcie rakiet balistycznych z KRL-D donosiły południowokoreańskie media za oficjelami z Seulu.
Pod koniec grudnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) -w poufnym raporcie dla państw członkowskich - podała, że Iran przyspieszył proces wzbogacania uranu. USA oceniły tę eskalację jako "bardzo niepokojącą". Władze irańskie zaprzeczyły raportowi, stwierdzając w środę, że Teheran "nie robi nic nowego", a wszystkie jego działania "są zgodne z zasadami".
- "Sojuszników poznaje się w chwili próby". Minister Sikorski o pomocy dla Ukrainy
- Brytyjski resort obrony: Putin utworzył specjalne siły w celu obrony Moskwy
- Analitycy: szturmy Rosjan tracą na sile. Prawie sto razy zaatakowali obwód chersoński
PAP/PR24/kg
REKLAMA
REKLAMA