"Czujemy ulgę, ale musimy pozostać czujni". Wstrzymano rozbiórkę pracowni Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu
Francuskie ministerstwo kultury wstrzymało rozbiórkę zabytkowej pracowni Marii Skłodowskiej-Curie w Paryżu. Tym samym potwierdziły się nieoficjalne doniesienia korespondenta Polskiego Radia Stefana Foltzera. Budynek z początku XX wieku, który był częścią Instytutu Radowego stworzonego przez polską noblistkę, miał zostać zburzony w przyszłym tygodniu.
2024-01-05, 18:16
Francuska minister kultury Rima Abdul Malak poinformowała, że wstrzymała rozbiórkę tak zwanego "Pavillon des Sources", czyli "Pawilonu Źródeł", aby rozważyć alternatywne rozwiązania razem z Instytutem Curie - naukową i medyczną placówką, która zarządza budynkiem. Szef Instytutu Thierry Philip oświadczył, że nie rezygnuje ze swojego projektu, który zakłada zniszczenie pracowni i wybudowanie pięciopiętrowego laboratorium. Przyznał jednak, że potrzebny jest kompromis i spokojna debata na ten temat.
- Czujemy wielką ulgę, ale musimy pozostać bardzo czujni - powiedziała Polskiemu Radiu radna piątej dzielnicy Paryża Anne Biraben, która nagłośniła sprawę i alarmowała o niej w mediach społecznościowych. Przeciwnicy rozbiórki pawilonu przekonują, że ma on wielką wartość historyczną. - W tym małym budynku Maria Curie prawdopodobnie prowadziła eksperymenty z najbardziej radioaktywnymi materiałami. Dlatego chciała, by odbywało się to w ograniczonej przestrzeni - dodała Anne Biraben.
Posłuchaj
Teraz obrońcy "Pawilonu Źródeł" liczą na to, że resort kultury wpisze budynek na listę chronionych zabytków.
- 120 lat temu Maria Skłodowska-Curie po raz pierwszy otrzymała Nagrodę Nobla
- Co Maria Skłodowska-Curie robiła we Włoszech? Nowy film o polskiej noblistce
IAR/kg
REKLAMA