Minister funduszy: rozmawiamy z KE o polityce spójności i implementacji KPO

Rozmawiamy z Komisją Europejską o polityce spójności i o implementacji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

2024-01-11, 12:19

Minister funduszy: rozmawiamy z KE o polityce spójności i implementacji KPO
Na razie Polska otrzymała zaliczkę w wysokości 5 miliardów euro. Foto: PAP/Piotr Nowak

- Celem wizyty są rozmowy o implementacji polityki spójności i o implementacji KPO. Ze względu na to, że uruchomienie funduszy (KPO) czekało tyle czasu, są bardzo poważne opóźnienia, zarówno jeśli chodzi o reformy, jak i inwestycje - powiedziała minister.

- Mamy ambicje, żeby bardzo przyśpieszyć w tym roku, po pierwszym wniosku, który wyszedł pod koniec minionego roku. W tym roku chcielibyśmy złożyć cztery kolejne. Są dwa okienka na składanie wniosków i chcielibyśmy każde z tych okienek wykorzystać podwójnie. Nawet do 120 mld złotych - dodała Pełczyńska-Nałęcz.

Zaznaczyła też, że może istnieć "konieczność negocjacji niewielkich zmian w KPO, żeby je dostosować do realnych potrzeb reformatorskich i możliwości inwestycyjnych". 

- Jesteśmy dobrej myśli, że pójdzie to pozytywnie - oceniła polska minister. Jak wyjaśniła, pozyskiwanie środków jest w przeważającym stopniu uzależnione od realizacji reform sądownictwa.

REKLAMA

- Ze strony rządu jest pełne zaangażowanie. (...) My reformy sądownictwa robimy przede wszystkim dla Polski i Polaków. Bo to jest wielka obietnica tego rządu, podstawa demokracji i tego czym jesteśmy. Robiąc to, stajemy się z powrotem tym, czym jest Unia Europejska, czyli organizacją państw demokratycznych. Z tym jest związane otrzymanie funduszy z KPO - podsumowała Pełczyńska-Nałęcz.

Spotkanie z komisarzami

Wcześniej minister powiedziała, że jest w drodze do Brukseli, gdzie będzie rozmawiać o KPO z komisarzami Nicolasem Schmitem oraz Elisą Ferreirą.

"Zastaliśmy niestety ogromne opóźnienia inwestycyjne, które teraz trzeba nadrabiać. Po pierwszym wniosku o płatność chcemy w tym roku złożyć aż 4 kolejne nawet do 23 mld euro" - zapowiedziała w środę na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Posłuchaj

Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówi o odblokowaniu polskiego Krajowego Planu Odbudowy (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

28 grudnia 2023 r. Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy i są to pieniądze "na tanią zieloną energię". Wskazała, że to zaliczka z planu RePowerEU, która była negocjowana przez urzędników i polityków PiS.

REKLAMA

Minister zaznaczyła wówczas na konferencji prasowej, że pieniądze z KPO to także środki dla samorządów na inwestycje lokalne, ale też na cele, za które odpowiadają poszczególne ministerstwa, i są powiązane ze zobowiązaniami do konkretnych reform.

Środki m.in. na ochronę zdrowia

Wskazała, że na przykład przewidziane są duże środki na ochronę zdrowia, np. na wsparcie szpitali, ale to musi być powiązane z ich restrukturyzacją. Dodała, że pierwotny harmonogram reform musi ulec modyfikacji, ponieważ - jak przypomniała - inwestowanie środków z KPO miało zacząć się w 2022 r.; również wtedy miały ruszyć powiązane reformy.

Krajowy Plan Odbudowy (KPO) to program, z którego Polska ma otrzymać 59,82 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. Większość tych środków będzie inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów po 2026 r., nawet przez kolejne 30 lat.

Czytaj także:

IAR/PAP/PR24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej