Forma Urbis, antyczny marmurowy plan Rzymu, wystawiony po raz pierwszy od stu lat

Po raz pierwszy od stu lat w Rzymie można oglądać od piątku zachowane do naszych czasów fragmenty Forma Urbis, czyli monumentalnego, wykonanego w marmurze planu tego miasta, pochodzącego z początku III wieku naszej ery. W parku archeologicznym Celio inauguruje działalność muzeum Forma Urbis.

2024-01-12, 05:40

Forma Urbis, antyczny marmurowy plan Rzymu, wystawiony po raz pierwszy od stu lat
Forma Urbis w nowym muzeum. Foto: Nur Photo/East News/ANDREA RONCHINI

Plan starożytnego Rzymu z czasów cesarza Septymiusza Sewera miał imponujące rozmiary: 18 na 13 metrów i został wykuty na około 150 marmurowych płytach. Zaznaczono na nich budynki publiczne i prywatne domy, ulice.

Umieszczony był na ścianie Świątyni Pokoju, która obecnie stanowi część bazyliki świętych Kosmy i Damiana w rejonie Forum Romanum.

Jedyny taki zabytek

W średniowieczu Forma Urbis powoli ulegała zniszczeniu, a marmurowe fragmenty wykorzystywane były jako materiały budowlane. W XVI wieku odnaleziono już tylko pozostałości.

Do naszych czasów przetrwało około 10 procent całości; to około tysiąca fragmentów z marmuru. Przechowywano je w Pałacu Konserwatorów w Muzeach Kapitolińskich.

REKLAMA

To jedyny w skali światowej taki zabytek starożytności.

W nowym muzeum Forma Urbis na wzgórzu Celio (Celius) w sugestywny sposób wystawione zostały wraz z zachowanymi elementami także materiały epigraficzne i architektoniczne.

Czytaj także:

Pierwszy raz od stu lat

Elementy gigantycznego i pierwszego takiego planu Rzymu zostały wystawione po stu latach.

REKLAMA

Od 1903 do 1924 roku można je było oglądać w ogrodzie Pałacu Konserwatorów. Potem niektóre fragmenty prezentowano jeszcze do 1939 roku.

- Nowe muzeum wzbogaca nasze miasto i czyni je jeszcze piękniejszym i bardziej atrakcyjnym - powiedział burmistrz Rzymu Roberto Gualtieri.

PAP/Sylwia Wysocka/bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej