Wyjazdy na zimowy wypoczynek. Zobacz nowe prognozy dot. cen paliw

2024-01-12, 16:36

Wyjazdy na zimowy wypoczynek. Zobacz nowe prognozy dot. cen paliw
Ceny paliw pozostają nadal stabilne.Foto: North Photos/Shutterstock

Tankowanie auta podczas wyjazdu na zimowy wypoczynek będzie tańsze niż przed rokiem - ocenili analitycy Refleksu. Zaznaczyli, że wzrosty cen ropy na światowych rynkach mogą jednak oznaczać podwyżki na stacjach paliw uzależnione od tempa i skali podwyżek w hurcie.

"W przyszłym tygodniu, który zarazem będzie pierwszym tygodniem ferii zimowych, ceny paliw powinny pozostać w większości stabilne. Wyjazdy na zimowy wypoczynek w zakresie kosztów tankowania będą tańsze niż przed rokiem, choć najwięcej korzyści będą mieli posiadacze diesli" - prognozują analitycy Refleksu.

Średnie ceny

"Chociaż olej napędowy jest nadal droższy od benzyny 95 to jedocześnie jego ceny w ciągu roku spadły o 1,23 zł/l. Benzyna Pb95 jest tańsza o 31 gr/l, benzyna Pb98 o 53 gr/l, a LPG o 24 gr/l" - zauważali.

W piątek średnie ceny na stacjach kształtowały się na poziomie odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 6,24 zł/l (-2 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 - 6,78 zł/l (-4 gr/l), oleju napędowego - 6,40 zł/l (-2 gr/l), autogazu - 2,89 zł/l (-2 gr/l).

Czytaj także:

Eksperci zaznaczyli, że coraz mniejsze zmiany cen paliw na stacjach w mijającym tygodniu i obserwowany wzrost cen ropy na koniec tygodnia mogą oznaczać koniec obniżek. "Od połowy listopada każdego tygodnia informowaliśmy o spadku cen na stacjach wszystkich dostępnych paliw. Obniżek nie zatrzymały także wyższe stawki opłaty paliwowej obowiązujące od 1 stycznia" - przypomnieli.

Co dalej z serią obniżek cen?

W komentarzu zaznaczono, że jeśli wzrost cen ropy i paliw na rynku ARA, który obserwujemy w reakcji na naloty (ze strony USA i ich sojuszników) na cele rebeliantów Huti w Jemenie, w odwecie za ataki na statki na Morzu Czerwonym, będzie trwały to seria obniżek cen na stacjach dobiegnie końca. "Ceny przy dystrybutorach nie muszą rosnąć od początku tygodnia, a wzrosty - o ile nastąpią - będą uzależnione od skali i tempa ewentualnych podwyżek na rynku hurtowym" - wskazali analitycy. 

Zobacz również:

IAR/PAP/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej