5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Ks. Bradtke: liczyliśmy, że ta tragedia popchnie nas do opamiętania się

2024-01-14, 11:04

5. rocznica śmierci Pawła Adamowicza. Ks. Bradtke: liczyliśmy, że ta tragedia popchnie nas do opamiętania się
Ks. Ireneusz Bradtke: mieliśmy nadzieję, że ta tragedia przyniesie nam opamiętanie. Foto: Shutterstock/mishelo0

- Każdy z nas liczył, że ta tragedia popchnie nas do refleksji i opamiętania się. Okazuje się jednak, że ta spirala nakręciła się jeszcze mocniej - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i przyjaciel Pawła Adamowicza.

14 stycznia 2024 r. mija pięć lat od śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Do zamachu na jego życie doszło w 13 stycznia 2019 r. podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na starym mieście w Gdańsku. Prezydent zmarł dzień później po ciosach zadanych nożem przez Stefana Wilmonta.

Opamiętanie

Ks. Ireneusz Bradtke powiedział w Polskim Radiu 24, że tragedia nie przyczyniła się do zmniejszenia emocji. - Pięć lat od śmierci Pawła Adamowicza upłynęło bardzo szybko i wiele się wydarzyło. Każdy z nas liczył, że ta tragedia popchnie nas do refleksji i opamiętania się. Okazuje się jednak, że ta spirala nakręciła się jeszcze mocniej - powiedział.

- Myślę, że nastąpiła tak wielka polaryzacja, że czasami obawiam się o to czy rzeczywiście kiedyś będziemy wszyscy potrafili usiąść wszyscy przy jednym stole i nie kłócąc się, rozmawiać - podkreślił.

Duchowny jako przykład takiego dialogu podał swoją relację z prezydentem Gdańska. - Było kilka obszarów, w których nie zgadzaliśmy się ze sobą. Nie znaczy to wcale, że przekreślałoby to nasze dobre relacje i koleżeństwo. On jako prezydent Gdańska miał być gospodarzem tego wyjątkowego miasta, które zapisało się w historii Polski, Europy i świata jako miejsce, gdzie w sposób bezkrwawy runęła kurtyna - powiedział.

Więcej w nagraniu

Posłuchaj

Ks. Ireneusz Bradtke o Pawle Adamowiczu (Gość PR24) 24:03
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadząca: Małgorzata Wosiek

Gość: Ks. Ireneusz Bradtke (proboszcz Bazyliki Mariackiej w Gdańsku i przyjaciel Pawła Adamowicza)

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 09.06

dz

Polecane

Wróć do strony głównej