Druga waloryzacja rent i emerytur. Wiceminister Gajewski: kompensowałaby wzrost cen z pierwszego półrocza
Prof. Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny i polityki społecznej, wyjaśnił na antenie Polskiego Radia 24, na czym polegałaby druga waloryzacja rent i emerytur w ciągu roku. Przedstawił także perspektywę czasową renty wdowiej, a także zapowiedział wzrost zasiłku pogrzebowego.
2024-01-16, 12:04
Gość audycji "Rządy pieniądza" mówił na antenie Polskiego Radia 24, jak w praktyce mają wyglądać zapowiadane przez rząd dwie waloryzacje rent i emerytur.
- Ostatnie trzy lata to czas wysokiej inflacji, z którą nie mieliśmy już długo do czynienia. Ceny rosną z miesiąca na miesiąc. Ten gwałtowny wzrost inflacji najbardziej odbija się na gospodarstwach emerytów i w ogóle osób mniej zamożnych - wyjaśnił prof. Gajewski. Dodał, że dotychczasowy roczny mechanizm waloryzacji, mający utrzymać wartość emerytury uwzględniając wzrost cen i płac, nie spełnia swojej roli. - Pieniędzy w portfelu coraz mniej, a wydatków więcej - podkreślił wiceszef MRiPS.
Druga waloryzacja rent i emerytur miałaby to zmienić. - Waloryzacja interwencyjna byłaby uruchamiania, gdy inflacja roczna przekroczyłaby pewien poziom. Jesteśmy przed zgłoszeniem projektu ustawy - wyjaśnił. Wiceminister resortu rodziny i polityki społecznej tłumaczył, że nie zmieniłby się poziom waloryzacji marcowej rent i emerytur. - Chodzi o to, że waloryzacja marcowa kompensuje wzrost cen i płac w roku ubiegłym, a druga waloryzacja, która np. odbywałaby się we wrześniu, kompensowałaby wzrost cen z pierwszego półrocza - powiedział prof. Sebastian Gajewski. - Chcemy, by ten mechanizm był stały, przekładający się na reakcję w każdym roku - dodał. Podkreślił, że trudno obecnie przewidzieć wiele rzeczy, które wpływają na inflację.
Posłuchaj
Renta wdowia
Prof. Gajewski poinformował również, że rząd planuje wprowadzić tzw. rentę wdowią. Jednym z ograniczeń jest system informatyczny, który wymaga rozbudowania.
REKLAMA
- Minimum 9 miesięcy potrzeba, by technicznie dostosować systemy informatyczne do wypłat renty wdowiej - powiedział wiceminister rodziny i polityki społecznej. - Jest szansa, że na koniec 2024 pierwsze renty wdowie trafią do beneficjentów - dodał.
Gość PR24 podkreślił, że wprowadzenie renty wdowiej jest priorytetem rządu zapisanym w umowie koalicyjnej. - Jeśli ktoś nabywa prawo do renty rodzinnej, nabywa prawo do drugiego świadczenia, do emerytury, do renty z tytułu niezdolności do pracy, to te dwa prawa mają się zbiegać na nowych zasadach. Cały proces legislacyjny jest przed nami - podkreślił wiceminister.
- Jest nowy pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Jakie cele stawia sobie Łukasz Krasoń?
- Prace nad budżetem w Sejmie. Dorota Łoboda: ustawa trafi do prezydenta w terminie
- Od 1 stycznia zmiany w emeryturach pomostowych. ZUS wyjaśnia szczegóły
***
Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"
REKLAMA
Prowadzący: Anna Grabowska
Gość: Sebastian Gajewski, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej
Data emisji: 16.01.2024
Godzina emisji: 9.08
REKLAMA
Polskie Radio 24, IAR, kg
REKLAMA