Od 1 stycznia zmiany w emeryturach pomostowych. ZUS wyjaśnia szczegóły

Od dziś wchodzą w życie zmienione zapisy ustawy o emeryturach pomostowych, dzięki którym prawo do świadczenia zyskują nowe roczniki.

2024-01-01, 10:44

Od 1 stycznia zmiany w emeryturach pomostowych. ZUS wyjaśnia szczegóły
Emerytura pomostowa umożliwia zakończenie aktywności zawodowej wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych warunków. Foto: Shutterstock/Evikka

Jak mówi rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski, ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które rozpoczęły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 1 stycznia 1999 roku.

Usunięcie z ustawy o emeryturach pomostowych warunku dotyczącego wykonywania pracy w szczególnych warunkach przed 1 stycznia 1999 roku daje możliwość nabycia prawa do emerytury pomostowej również osobom znacznie młodszym. Przyszli emeryci nie będą musieli udowadniać rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach przed 31 grudnia 1998 roku - mówił Paweł Żebrowski.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Emerytura pomostowa umożliwia zakończenie aktywności zawodowej wcześniej niż w powszechnym wieku emerytalnym po spełnieniu określonych warunków. Wśród nich jest wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przez co najmniej 15 lat, wiek - ukończenie co najmniej 55 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 60 lat w przypadku mężczyzn. Liczy się także staż ubezpieczeniowy wynoszący co najmniej 20 lat w przypadku kobiet lub co najmniej 25 lat w przypadku mężczyzn.

ZUS przewiduje, że liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową po zmianie przepisów, wyniesie: w 2024 roku 7,3 tysiąca., w 2029 roku - 4 tysiące, a w 2033 roku - 4,8 tysiąca.

REKLAMA

Posłuchaj

Rzecznik ZUS-u Paweł Żebrowski mówi o zmienionych zapisach ustawy o emeryturach pomostowych (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej