"Bardzo słabo napisany scenariusz". Łukasz Adamski o filmie "Powstaniec 1863"

  2024-01-19, 11:23

  "Bardzo słabo napisany scenariusz". Łukasz Adamski o filmie "Powstaniec 1863"
  Plakat filmu "Powstaniec 1863". Foto: materiały prasowe

  W najnowszym odcinku audycji "Nakręceni - Magazyn premier filmowych" w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek i Łukasz Adamski zajmowali się przede wszystkim filmem "Powstaniec 1863". To dzieło opowiadające historię księdza Stanisława Brzóski, kapelana, dowódcy wojskowego, uczestnika powstania styczniowego.

  Łukasz Adamski zauważył w audycji, że reżyser filmu mocno próbuje wzorować się na dziełach Mela Gibsona. Docenił także grę aktorską zwłaszcza Sebastiana Fabijańskiego, wcielającego się w główną rolę. Jak stwierdził jednak, "problem tego filmu polega na tym, że on ma po prostu bardzo słabo napisany scenariusz".

  "Powstaniec 1863". Łukasz Adamski: wszystko jest pokazane po łebkach

  Adamski wymienił szereg elementów, które w fabule filmu zostały poruszone, odniósł się do gry aktorskiej i podkreślił, że "to wszystko nie wybrzmiewa na końcu". - To wszystko jest pokazane po łebkach, to wszystko zamyka się w cierpiącej minie Fabijańskiego, który naprawdę robi wszystko co może z tą rolą, żeby coś z niej wyciągnąć - mówił Łukasz Adamski.

  Piotr Gociek skojarzył "Powstańca 1863" z serialem "Dewajtis", o którym stwierdził, że nie jest to produkcja premium, ale jest to solidny produkt środka. Podobnie - mówił - można ocenić "Powstańca 1863". - Natomiast twórcom "Dewajtis" pomagało to, co było bazą - postacie, dialogi, charaktery wywiedzione z powieści Rodziewiczówny, która umiała te postacie świetnie konstruować. Natomiast tutaj [w "Powstańcu 1863" - red.] tej podbudowy scenariuszowej nie ma - ocenił Gociek.

  W dalszej części audycji prowadzący rozmawiali także o "Pszczelarzu" w reż. Davida Ayera ze scenariuszem Kurta Wimmera. Na końcu omówiono film "Biedne istoty" w reż. Yórgosa Lánthimosa ze scenariuszem Tony'ego McNamary.

  Czytaj również:

  Więcej w nagraniu.

  * * *

  Audycja: "Nakręceni - Magazyn premier filmowych"
  Prowadzą: Piotr GociekŁukasz Adamski
  Data emisji: 18.01.2024
  Godzina emisji: 22.06

  PR24/jmo

  Polecane

  Wróć do strony głównej