"Byli bici i wypuszczani niemal nago". Przedstawiciel ONZ o traktowaniu palestyńskich jeńców przez izraelskich żołnierzy
Przedstawiciel Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR) Ajith Sunghay ujawnił, że palestyńscy jeńcy, pojmani w Strefie Gazy przez izraelskich żołnierzy, byli bici i przetrzymywani przez wiele tygodni; niektóre osoby wypuszczono na wolność niemal nago.
2024-01-19, 13:43
Sunghay poinformował, że odnotowano przypadki mężczyzn przetrzymywanych przez Izraelczyków w nieznanych miejscach w okresie od 30 do 55 dni. Jeńcom zawiązywano oczy, bito ich. Istnieją doniesienia o więźniach, których zimą, w trudnych warunkach pogodowych, wypuszczono z miejsc zatrzymania ubranych wyłącznie w pieluchy. Relację zacytowały agencja Reutera i portal "The Times of Israel".
Przedstawiciel OHCHR zaapelował do strony izraelskiej o zaprzestanie takich praktyk wobec pojmanych Palestyńczyków.
19 grudnia 2023 r. siły zbrojne Izraela poinformowały o zawieszeniu w czynnościach służbowych żołnierzy, którzy poniżali co najmniej siedmiu palestyńskich jeńców w Dżeninie na Zachodnim Brzegu Jordanu. Incydent uznano wówczas za "godny ubolewania i stojący w wyraźnej sprzeczności z wartościami wyznawanymi przez izraelską armię".
Sytuacja kobiet i dzieci
Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała również, że od początku konfliktu Izraela z Hamasem w tragicznych warunkach w Strefie Gazy urodziło się prawie 20 tysięcy dzieci. Sytuacja kobiet i noworodków jest dramatyczna.
REKLAMA
- Co 10 minut w tej straszliwej wojnie rodzi się dziecko. Widok cierpiących noworodków, gdy niektóre matki wykrwawiają się na śmierć, powinien spędzać nam wszystkim sen z powiek - powiedziała rzeczniczka UNICEF Tess Ingram, która przebywała w ostatnim czasie w Strefie Gazy.
W Stefie Gazy sytuacja humanitarna jest katastrofalna. Wiele ludzi tłoczy się w małych przestrzeniach, co może wywołać lokalne epidemie, brakuje wody, żywności, pomoc humanitarna jest niewystarczająca.
Tess Ingram podkreśliła, że matki przed porodem nie mają odpowiedniej opieki medycznej, ochrony w trakcie jak i po nim. Placówki medyczne - niejednokrotnie będące celami ataków Izraela - są przepełnione. Tess Ingram zwróciła uwagę, że warunki narażają matki na poronienia, zwiększa się prawdopodobieństwo urodzenia martwego dziecka, czy porodów przedwczesnych. Kobiety mogą mieć też traumę.
- Armia Izraela o przyszłości w Strefie Gazy. Wojskowi obawiają się zaprzepaszczenia zwycięstwa
- Misja "oczyszczania palestyńskiej enklawy". Siły Izraela zabiły dziesiątki terrorystów
Rośnie liczba ofiar konfliktu
Rządząca w Strefie Gazy organizacja terrorystyczna Hamas przeprowadziła 7 października 2023 roku atak na Izrael. Zginęło wówczas około 1200 osób, w większości cywilów. W trwających do dziś operacjach odwetowych Izraela śmierć poniosło przeszło 24 tys. Palestyńczyków, a 90 proc. z ponad 2 mln mieszkańców Strefy Gazy musiało opuścić swoje domy. Zniszczeniu uległa połowa wszystkich budynków na tym terytorium.
Resort zdrowia w Strefie Gazy poinformował, że od początku wojny z Izraelem zginęły 24 762 osoby, a co najmniej 62 108 zostało rannych. Większość to kobiety i dzieci.
REKLAMA
IAR/PAP/st
REKLAMA