Dożywocie dla zabójcy Pawła Adamowicza. Łukasz Warzecha: trudno było spodziewać się innej decyzji sądu

2024-01-23, 15:04

Dożywocie dla zabójcy Pawła Adamowicza. Łukasz Warzecha: trudno było spodziewać się innej decyzji sądu
Stefan Wilmont został prawomocnie skazany na dożywotnie więzienie za zabójstwo Pawła Adamowicza. Foto: PAP/Adam Warżawa

Stefan Wilmont został prawomocnie skazany na dożywotnie więzienie za zabójstwo prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W Polskim Radiu 24 Łukasz Warzecha zauważył, że wyrok nie zaskakuje. Górną granicą [wyroku] w Polsce za zabójstwo jest właśnie dożywocie. Sąd miał tutaj - jak rozumiem - pełne podstawy, żeby uznać, że właśnie taki wyrok powinien zapaść - mówił publicysta DoRzeczy.pl.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w mocy wcześniejszy wyrok sądu pierwszej instancji ws. zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Stefan Wilmont został prawomocnie skazany na dożywotnie pozbawienie wolności. Sąd jednocześnie zmienił wcześniejsze nieprawomocne uzasadnienie wyroku i uznał, że Adamowicz nie był przypadkową ofiarą oskarżonego. W Polskim Radiu 24 decyzję sądu komentował publicysta Łukasz Warzecha.

Łukasz Warzecha: wyrok dla zabójcy Pawła Adamowicza nie zaskakuje

Gość audycji podkreślił, że jeśli chodzi o wydany wyrok, trudno było spodziewać się innego. - Mieliśmy zabójstwo. Górną granicą [wyroku] w Polsce za zabójstwo jest właśnie dożywocie. Sąd miał tutaj - jak rozumiem - pełne podstawy, żeby uznać, że właśnie taki wyrok powinien zapaść - mówił Łukasz Warzecha.

W jego ocenie kontrowersje wokół tej sprawy dotyczyły nie tyle samego wyroku ile motywacji zabójcy. Zauważył, że sprawa zabójstwa Pawła Adamowicza odbijała się politycznie w Polsce i pewnie dalej tak będzie, m.in. w związku z próbami wprowadzenia przepisów karzących za stosowanie tzw. mowy nienawiści.

Czytaj również:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Łukasz Warzecha stwierdził, że wyrok dla zabójcy Pawła Adamowicza nie jest zaskakujący ("Temat dnia / Gość PR24") 25:03
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: Łukasz Warzecha (publicysta, DoRzeczy.pl)
Data emisji: 23.01.2024
Godzina emisji: 13.33

PR24/jmo

Polecane

Wróć do strony głównej