"Hitler nie wygrał". Parlament Europejski uczcił pamięć ofiar Holokaustu
Parlament Europejski uczcił minutą ciszy ofiary Holokaustu. Specjalną, prawie godzinną sesję plenarną w Brukseli zorganizowano w związku z przypadającym w sobotę Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
2024-01-25, 14:15
Sesję otworzyła przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola, a gościem specjalnym była Irene Shashar, ocalała z getta w okupowanej przez nazistowskich Niemców Warszawie. Uroczystość zakończył występ sopranistki Shevy Tehoval i Marcelo Nisinmana, którzy wykonali "Kadisz" Maurice’a Ravela.
"Hitler nie wygrał"
Irene Shashar opowiadała o tragedii dziecka żyjącego w getcie, o ucieczce z matką kanałami, ukrywaniu się do końca wojny, następnie o przenosinach do Paryża, Peru i o życiu w Izraelu. - Było mi dane błogosławieństwo posiadania dzieci i wnuków, czemu Hitler tak bardzo starał się zapobiec. Hitler nie wygrał - powiedziała ocalała z warszawskiego getta.
Nawiązała też do ataków terrorystów z Hamasu 7 października na Izrael. Mówiła o ponad 130 zakładnikach, którzy wciąż są przez terrorystów przetrzymywani i apelowała do Parlamentu Europejskiego o pomoc w ich uwolnieniu.
"Nienawiść z przeszłości nadal jest w nas"
- Odrodzenie się antysemityzmu po 7 października oznacza, że nienawiść z przeszłości nadal jest w nas. Żydzi znowu nie czują się bezpiecznie w Europie. Po Holokauście to powinno być niedopuszczalne. "Nigdy więcej" powinno naprawdę oznaczać nigdy więcej - podkreśliła Irene Shashar.
REKLAMA
A przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, składając hołd ofiarom Holokaustu, ostrzegała, że milczenie wielu umożliwiło nazistowski horror i zapewniała, że Europarlament nie jest miejscem obojętności, że reaguje na negowanie Holokaustu, na dezinformację i przemoc.
Posłuchaj
- Emanuel Ringelblum. Kronikarz getta warszawskiego
- Prezentacja książki o archiwum getta warszawskiego w Berlinie. "Pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w głosy ofiar"
- Zdjęcia warszawskiego getta wracają z Niemiec do Polski. "Dają nam wyobrażenie o okrucieństwie"
IAR/Beata Płomecka/nt
kor-wm
REKLAMA
REKLAMA