Karol III już po operacji. Monarcha spędzi w szpitalu co najmniej jedną noc
Brytyjski król Karol III przebył zabieg związany z powiększoną prostatą i czuje się dobrze - poinformowano w piątek po południu. Jak się oczekuje, monarcha spędzi w szpitalu co najmniej jedną noc.
2024-01-26, 18:45
Przed południem Pałac Buckingham potwierdził, że 75-letni monarcha przybył do prywatnej kliniki w centralnym Londynie. Towarzyszyła mu żona, królowa Camilla. Według dworu schorzenie nie jest niebezpieczne. O zabiegu Buckingham Palace poinformował w zeszłym tygodniu. Dodano, że w czasie krótkiego okresu rekonwalescencji zaplanowane wydarzania z udziałem monarchy zostaną przełożone.
Społeczne oddziaływanie zabiegu
Jeszcze dziesięć lat temu dwór milczałby na ten temat. Czasy się jednak zmieniają. Przewiezieniu monarchy do kliniki towarzyszył krótki komunikat: "Jego Królewska Mość chciałby podziękować wszystkim, którzy w ciągu ostatniego tygodnia przesłali mu życzenia. Jest zachwycony, że diagnoza pozytywnie wpłynęła na świadomość społeczeństwa dotyczącą zdrowia".
Wymiar społeczny planowanej procedury dwór podkreśla od początku. Wieść, że król przejdzie zabieg, odbiła się w mediach echem. Media wyjaśniają, że Karol III chciał w ten sposób skłonić mężczyzn po 50. roku życia, u których powiększona prostata jest typowym zjawiskiem, do przebadania się.
Także lekarze mają nadzieję, że do mężczyzn, szczególnie w wieku ponad 50 lat, dotrze prosta wiadomość: "trzeba się badać, niezależnie od tego, czy nosi się koronę, czy nie".
REKLAMA
Zalety profilaktycznych badań
Na zeszłotygodniową informację, że król przejdzie zabieg, błyskawicznie zareagowało brytyjskie stowarzyszenie urologów. "Nasi lekarze opiekują się tysiącami ludzi cierpiących na to schorzenie, skorzystać można z wielu sposobów leczenia" - czytamy w oświadczeniu.
Posłuchaj
Król Karol III jest w szpitalu, gdzie przejdzie zabieg stosowany przy przeroście prostaty. Według dworu monarcha cieszy się z diagnozy, bo może sprawić, że więcej Brytyjczyków będzie chciało się przebadać - relacja Adama Dąbrowskiego (IAR) 0:54
Dodaj do playlisty
- Wczesne wykrycie umożliwi nam zaproponowanie pacjentowi leczenia radykalnego. Czyli takiego, który pozbawi go choroby - mówił w Programie 3 Polskiego Radia urolog doktor Tomasz Syryło z Wojskowego Szpitala Medycznego w Warszawie.
Księżna Kate też leży w szpitalu
W tym samym szpitalu - London Clinic - odpoczywa Catherine, księżna Walii, żona następcy tronu Williama. Karol III przed swoim zabiegiem odwiedził synową.
Księżna Kate przeszła na początku zeszłego tygodnia operację brzucha, po której ma pozostać w szpitalu przez około dwa tygodnie. W tym wypadku jednak nie ujawniono, co było jej powodem, poza zapewnieniem, że nie chodzi o raka.
REKLAMA
Do obowiązków żona księcia Williama ma wrócić dopiero po Wielkanocy.
Czytaj także:
- Żona brytyjskiego następcy tronu przeszła operację. Zabieg był utrzymywany w ciszy przed mediami
- WOŚP zagra dla chorych na płuca. Lekarz: to daje niepowtarzalną szansę na wzrost świadomości
[ZOBACZ TAKŻE] Minister finansów Andrzej Domański gościem Polskiego Radia:
IAR/PAP/mbl/jmo
REKLAMA