Neurony lustrzane - to dzięki nim jesteśmy empatyczni i chcemy pomagać. Rozmawiamy z psycholog

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra już po raz 32. Jurek Owsiak podkreślił, że WOŚP rozbrzmiewa wszędzie. - 1685 sztabów, 120 tysięcy wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie - mówił. Co skłania nas do tego, że tak chętnie pomagamy innym? 

2024-01-28, 01:00

Neurony lustrzane - to dzięki nim jesteśmy empatyczni i chcemy pomagać. Rozmawiamy z psycholog
Psycholog Ewa Jarczewska-Gerc o pomaganiu i WOŚP. Foto: PAP/Albert Zawada

Psycholog doktor Ewa Jarczewska-Gerc z Uniwersytetu SWPS mówi, że do pomocy drugiemu człowiekowi skłania nas m.in. zryw serca, potrzeba wspierania innych i skłonność do empatii.

- W naszych mózgach znajdują się tzw. neurony lustrzane. Aktywizują się wtedy, kiedy obserwujemy drugiego człowieka. Dzięki nim łatwo uczymy się na przykład sznurowania butów. Poza uczeniem się takich przydatnych zachowań neurony lustrzane sprawiają, że jesteśmy w stanie odczuwać to, co człowiek, którego obserwujemy. Czyli niekoniecznie musimy sami przechodzić przez daną sytuację, np. chorować, cierpieć, żeby odczuć te emocje, patrząc na drugiego człowieka. Kiedy myślimy o potrzebujących, o kimś, kto cierpi, włączają się nasze emocjonalne mechanizmy, które skłaniają nas do pomocy - mówiła psycholog.

Posłuchaj

Psycholog Ewa Jarczewska-Gerc o pomaganiu i WOŚP (IAR) 0:35
+
Dodaj do playlisty

"Próbujemy wpłynąć na świat"

Ewa Jarczewska-Gerc dodaje, że pomagamy także dlatego, że to poprawia nam nastrój i samoocenę. - Pomaganiem próbujemy wpłynąć na świat. Próbujemy udowodnić, że mamy wpływ i kontrolę, że możemy być sprawczy, że chcemy zmienić ten świat i mamy taką nadzieję, że jeśli my byśmy potrzebowali pomocy, to inni także takiej pomocy nam udzielą. Pomaganie powoduje to, że możemy lepiej myśleć o sobie, rośnie nasza samoocena, nasze poczucie własnej wartości, a dzięki temu czujemy się po prostu lepiej - mówi psycholog.

Posłuchaj

Ewa Jarczewska-Gerc dodała, że pomagamy także dlatego, że to poprawia nam nastrój i samoocenę (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla dzieci i dorosłych z problemami płuc po pandemii COVID-19. Z zebranych środków fundacja Jurka Owsiaka kupi sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.

REKLAMA

iar/as

kor-wm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej