Młodzi naukowcy dla WOŚP. Zaprezentowali urządzenia do rehabilitacji oddechowej

Trwa uczelniany 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Politechnice Warszawskiej, w ramach którego młodzi naukowcy prezentują swoje urządzenia, mogące pomóc w rehabilitacji osób zmagających się z chorobami płuc. 

2024-01-28, 14:52

Młodzi naukowcy dla WOŚP. Zaprezentowali urządzenia do rehabilitacji oddechowej
W Dużej Auli prezentują się organizacje i koła naukowe oraz start-up PD Meds, którego urządzenia wpisują się w tegoroczny cel Orkiestry. Foto: X/PW_edu

W Gmachu Głównym koła naukowe i organizacje studenckie rozstawiły swoje stoiska. - Będzie się działo bardzo dużo, jak zwykle podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - powiedział rzecznik prasowy uczelni Krzysztof Szymański. - Przede wszystkim chcemy pokazać uczestnictwo w orkiestrze studentów, naszych kół naukowych, naszych start-upów, wszystkich, którzy wspierają poprzez naukę kwestie związane ze zdrowiem, między innymi właśnie z chorobami płuc. Dlatego są z nami autorzy urządzeń do rehabilitacji oddechowej - wyjaśnił rzecznik Politechniki.

Urządzenia zaprojektowane przez młodych naukowców

W Dużej Auli prezentują się organizacje i koła naukowe oraz start-up PD Meds, którego urządzenia wpisują się w tegoroczny cel orkiestry. Współautorką ich jest inż. Anna Pastor. - Zaprojektowaliśmy urządzenia Notos i Boreas. Boreas jest przeznaczony do rehabilitacji oddechowej w szpitalach, także przy pomocy specjalistów. Natomiast jeżeli chodzi o Notosa, to tutaj była główna myśl o pacjentach, którzy chcieliby ćwiczyć w domu, bądź na przykład między terapiami w szpitalu - powiedziała inżynier Pastor.

Jak wyjaśnił drugi współautor Notosa i Boreasa, inż. Piotr Falkowski, są to na razie urządzenia w wersji prototypowej. W lutym zaczną się ich testy w szpitalu chorób płuc w Olsztynie. Młodzi naukowcy mają nadzieję, że po ich certyfikacji medycznej, będą mogli wprowadzić urządzenia na rynek.

Urządzenia zaprojektowane przez młodych naukowców ze start-upu PD Meds otrzymały wyróżnienia i nagrody, między innymi w konkursie fundacji Jamesa Dysona. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Politechnice Warszawskiej potrwa do godz. 18.

REKLAMA

Trwają licytacje

Trwają licytacje w internecie, a po godz. 14 w Małej Auli rozpoczęły się licytacje na rzecz orkiestry na żywo. Będzie można wygrać gadżety Politechniki Warszawskiej i prezenty, które na aukcje przekazali studenci i artyści. Wyjątkowym przedmiotem jest obraz mikrofotograficzny ciekłych kryształów autorstwa dr. inż. Marka Sutkowskiego.

Będzie można także wylicytować między innymi naciągi perkusyjne z autografami zespołów i artystów występujących na Varsonaliach, na przykład Krzysztofa Zalewskiego, Myslovitz czy zespołu Strachy na Lachy.

Posłuchaj
00:14 12784693_1 (1).mp3 W Dużej Auli prezentują się organizacje i koła naukowe oraz start-up PD Meds, którego urządzenia wpisują się w tegoroczny cel orkiestry. Współautorką ich jest inż. Anna Pastor (IAR)
 

Posłuchaj

Jak wyjaśnił drugi współautor Notosa i Boreasa, inżynier Piotr Falkowski, są to na razie urządzenia w wersji prototypowej (IAR) 0:11
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

W Gmachu Głównym koła naukowe i organizacje studenckie rozstawiły swoje stoiska. O tym co prezentują mówi rzecznik prasowy uczelni, Krzysztof Szymański (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Na Politechnice Warszawskiej będzie można także wylicytować m.in. naciągi perkusyjne z autografami zespołów i artystów występujących na Varsonaliach, na przykład Krzysztofa Zalewskiego (IAR) 0:19
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

IAR/kg

REKLAMA

kor-mp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej