Szwecja na ostatniej prostej w drodze do NATO. Ekspert podał możliwy termin akcesji

- Rzucanie hasłami, że Turcja lub Węgry coś zablokują, rozbija się o pragmatyczną dyplomację, gdy trzeba zaspokoić trudne roszczenia. Na koniec mamy sukces wszystkich członków NATO. Jeśli rozszerza się Sojusz, to powiększa się przestrzeń bezpieczeństwa, współpracy i transparentności - mówił Polskim Radiu 24 dr Jacek Raubo z portalu Defence24.pl.

2024-01-28, 19:46

Szwecja na ostatniej prostej w drodze do NATO. Ekspert podał możliwy termin akcesji
Raubo: najpewniej na szczycie NATO w Waszyngtonie zobaczymy Szwedów jako pełnoprawnych członków Paktu Północnoatlantyckiego. Foto: paparazzza/Shutterstock

Dzień po akceptacji przez turecki parlament protokołów akcesyjnych Szwecji, rząd Joe Bidena zwrócił się do Kongresu o zgodę na sprzedaż Turcji 40 myśliwców F-16 i modernizację obecnej floty tureckich maszyn. Jednocześnie przewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych senator Ben Cardin wyraził rozczarowanie, że z powodu obstrukcji Węgier, Szwecja nie jest jeszcze członkiem NATO.

Gość Polskiego Radia 24 zauważył, że wraz z decyzją Turcji, Węgry straciły możliwość ukrywania się za tureckim potencjałem. - Znajdujemy się na ostatniej prostej. Najpewniej na szczycie NATO w Waszyngtonie zobaczymy Szwedów jako pełnoprawnych członków Paktu Północnoatlantyckiego. To też pokazuje siłę dyplomacji NATO. Mieliśmy świetną kadencję Jensa Stoltenberga, który cały czas prowadził negocjacje pomiędzy państwami należącymi do NATO. Budował mosty pomiędzy różnymi, sprzecznymi wizjami bezpieczeństwa - powiedział dr Jacek Raubo.

Jego zdaniem droga Szwecji do NATO pokazuje też, jak ważne jest działanie wielowektorowe. - Rzucanie hasłami, że Turcja lub Węgry coś zablokują, rozbija się o pragmatyczną dyplomację, gdy trzeba zaspokoić trudne roszczenia. Na koniec mamy sukces wszystkich członków NATO. Jeśli rozszerza się Sojusz, to powiększa się przestrzeń bezpieczeństwa, współpracy i transparentności - podkreślił. 


Posłuchaj

Jacek Raubo gościem Krzysztofa Grzybowskiego (Temat dnia/Gość PR24) 21:46
+
Dodaj do playlisty

Szwecja złożyła wniosek o przyjęcie do Sojuszu razem z Finlandią w maju 2022 roku, kilka miesięcy po rosyjskiej napaści na Ukrainę. Dwa nordyckie kraje porzuciły tym samym wieloletnią tradycję neutralności. Po siedmiu tygodniach odbyły się negocjacje akcesyjne, które trwały zaledwie jeden dzień, a następnie ambasadorowie państw Sojuszu podpisali protokoły akcesyjne, rozpoczynając tym samym proces ratyfikacji.

REKLAMA

W przypadku Finlandii zakończył się on w ubiegłym roku i jest ona od kwietnia krajem członkowskim Sojuszu. Szwecja musiała trochę poczekać z powodu zastrzeżeń Turcji i Węgier. Ankara zarzucała Szwecji przede wszystkim brak skutecznej walki z terroryzmem i niechęć wobec ekstradycji Kurdów, których uznaje za zagrożenie dla bezpieczeństwa. Węgrom nie podobała się krytyka ze strony Szwecji dotycząca łamania zasad demokracji i praworządności.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Krzysztof Grzybowski
Gość: dr Jacek Raubo (defence24.pl)
Data emisji: 13.01.2024
Godzina emisji: 13.36

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej