Gazowe TUW-y Orlenu w rękach Grupy PZU

2024-01-29, 17:00

Gazowe TUW-y Orlenu w rękach Grupy PZU
Prezes zarządu TUW PZUW Rafał Kiliński. . Foto: Grupa PZU/twitter

Grupa PZU sfinalizowała nabycie od Orlenu: Polskiego Gazu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i Polskiego Gazu Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie.  Konsolidacja branży  ma przyczynić się do poszerzania oferty o nowe produkty i usługi w perspektywicznym dla rozwoju Grupy w obszarze ubezpieczeń wzajemnych.  

Grupa PZU w swoim portfolio dotychczas posiadała tylko TUW – Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Jego prezesowi Rafałowi Kilińskiemu (wraz z pozostałymi członkami zarządu TUW PZUW) powierzono także kierowanie nowo nabytymi od Orlenu towarzystwami. Pytany w radiowej Jedynce o ich przyszłość, mówi, że decyzje w tej sprawie należą do zarządu Grupy PZU. - Razem z zarządem idziemy w tym kierunku, aby dla nowego właściciela, wybadać wszystkie możliwe synergie oraz korzyści, jakie posiadanie dodatkowych TUW-ów, mogłoby mieć dla PZU. Natomiast decyzja finalna co do dalszych kroków jest w rękach właściciela.- powiedział Rafał Kiliński.

TUW-y dla gazowników

Polski Gaz TUW w swojej dotychczasowej działalności koncentrował się na branży gazowniczej i energetycznej. Z kolei Polski Gaz TUW na Życie, został powołany do obsługi pracowniczego programu emerytalnego, dla spółek z Grupy Orlen.

 

Posłuchaj

Rafał Kiliński zarządu TUW PZUW mówi o przejęciu przez Grupę PZU od Orlenu spółki Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych i Polski Gaz Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych na Życie ( „Ekspres Gospodarczy” Błażej Prośniewski PR1) 5:10
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Towarzystwo "Polski Gaz" powstał jako wewnętrzy zakład ubezpieczeń ówczesnej grupy PGNiG i w swoich celach statutowych miał ubezpieczanie majątku PGNiG-u i spółek zależnych. Drugi zaś TUW – miał ubezpieczać aktywności życiowe – wyjaśniał Rafał Kiliński.

Umocnienie pozycji lidera

Towarzystwo Polski Gaz, tylko w 2022 roku zebrało prawie 185 mln zł składki. A spółka Polski Gaz TUW na Życie prawie 21 mln zł. To sporo mniej od TUW PZUW, które w 2022 roku przebiło barierę miliarda złotych. Niemiej, nowa konsolidacja pozwoli umocnić pozycję  Grupy PZU na rynku ubezpieczeń wzajemnych.

Obecnie, sam TUW PZUW ma w nim ponad jedną trzecią udziałów. Towarzystwo ubezpiecza majątek podmiotów gospodarczych, szpitali, samorządów, instytucji publicznych i kościelnych. Oferuje też m.in. ubezpieczenia zdrowotne, OC i NNW dla podmiotów korporacyjnych.

Apetyt na trzydzieści procent

W Polsce ubezpieczenia wzajemnie wciąż dopiero się odradzają. W okresie międzywojennym obejmowały one prawie dwie trzecie rynku. Obecnie w przypadku ubezpieczeń majątkowych to raptem nieco ponad 6 proc.  I nawet jeśli założyć, że międzywojnie to czasy – jak mówi Rafał Kiliński  "zbyt antyczne", to wystarczy odwołać się do współczesnych doświadczeń.

REKLAMA

-W wielu krajach Europy, odsetek ubezpieczeń wzajemnych w strukturze ubezpieczeń w ogóle wynosi trzydzieści - trzydzieści kilka procent, a w związku z tym mamy jeszcze sporo do nadrobienia - podkreślił prezes Rafał Kiliński.

 

PR1/PR24/Materiał powstał we współpracy z TUW PZUW.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej